| y4382vb819 a întrebat:

Hei. De la un timp ma confrunt cu o problema. Prietenii mei ma barfesc si nu mai vorbesc cu mine. Aseara am fost in parc cu cel mai bun prieten pe care il cheama la fel ca mine. Am 13 ani, am tinut sa mentionez. Deci ma duc la ei ca erau in parc sa-i salut pentru ca am fost plecat la rude si mi-a fost dor de ei sa fiu sincer si ei m-au zgonit si ei ascultau la povestile unei colege de care in timpul anului scolar isi bateau joc. Ei sunt genul de oameni in genul:il injura pe unu cu tine si cand pleci te injura pe tine cu ala. Nu stiu daca ati inteles ce am vrut sa zic. Voi ce ziceti? Sa ii mai tin ca prieteni? Ma rog nici nu cred ca mai sunt prieteni cu mine. A si ma batjocoreau cand mi-am facut canal de Youtube dupa ce le-am zis ca nu vreau sa filmez cu ei si am avut succes cu acel canal, nu vreau sa ma dau mare. Ce ziceti sa fac? Dau funda btw happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Hollyg a răspuns:

Salut! "Make Money not friends!", asa spun mai nou copii de vârsta ta! Nu e rau deloc, avand in vedere evoluția youtuberilor din Ro si a celor ce fac ce faci tu. Însă, revenind la problema ta, prietenii tai inca sunt copii si ei, inca se dezvolta si sunt in perioada in care se formează. Conteaza foarte mult in ce mediu te dezvolți si ce oameni ai in jur, pentru ca vrând nevrând stand zilnic cu un anume tip de oameni, ajungi si le împrumuți gesturile, vorbele etc. Daca te-au făcut sa te simti inferior, sau batjocorit chiar si o singura data sau chiar "in gluma", nu ar trebui sa ii mai numești prieteni. Asemenea persoane nu doresc sa se dezvolte corespunzător si încearcă sa ia comportamentul neadecvat vârstei lor. Vei învață mai tarziu in viața, ca oamenii pot fi toxici chiar daca nu sunt plini de "e"URI. Tu mergi pe drumul pe care esti, dezvolta-te tu ca om, prietenii vor veni la timpul lor. Succes!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Astfel de persoane nu îți sunt prieteni.