| 0zarzavat0 a întrebat:

Neata. De ce pur si simplu toata lumea ma crede aroganta si de obicei cand imi fac prieteni ajung sa ma barfeasca si sa profite de mine? Am 3 colege cu care am vb mai mult de la inceputul anului,prin fata imi vorbesc bine nu cârâie niciuna nimic iar cand nu sunt eu ma barfesc,cauta mereu intriga si la orice chestie ma acuza mereu numai pe mine,niciodata nu e bine ceea ce fac din perspectiva lor. Sunt sefa clasei,chiar si in scoala generala,mereu am fost favorizata si vazuta ca o figura mai autoritara asupra lor,ceea ce nu le convine deloc... Cand incerc sa i impac pe toti si sa ii ajut mai ales cu problemele clasei,imi spun ca ma cred prea importanta si prea figuranta,cand nu ma mai implic si las pe ei sa faca iar nu e bine ca nu ma implic. Nu am primit niciodata complimente din partea "prietenelor" mele,aparent trebuie sa le aud de la baieti sau fete random))) A fost recent ziua mea si niciuna nu s-a sinchisit sa mi zica un lma frumos, numai in scarba, sau chiar sa ma ignore dar ele intre ele se posteaza cu complimente gen"zana mea la multi ani","la multi ani frumusetea mea" etc)) si dupa vin la mine si se injura intre ele..nu doar ele...cam toate persoanele pe care le am avut in viata mea... Care credeti ca este motivul? Ar trebui sa schimb ceva la mine?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Renuntă la aroganță si iti va fi bine.
Cand toti au probleme cu tine, problema nu este la ei, avand caractere diferite, ci la tine.

| Sas a răspuns:

Vrei noi sa fim prieteni? Poate ieșim undeva.Dă-mi facebookul în privat dacă e.

| Violleta2022 a răspuns:

Motivul este ca nu te inghite nimeni si atucni se comporta cu tine numai de suprafata, prefacandu-se ca te plac.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, ai putea sa renunti total la aroganata si vei vedea cum se schimba si ele, ca nu place nimeni oamenii ingamfati si aroganti.

| Violleta2O22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe scurt nu fi ca mine, ca si eu ma cred foarte aroganta si uneori scriu numai prostii pe TPU.

| VoidEternal a răspuns:

Well cand toata lumea iti zice ceva...

"Sunt sefa clasei, chiar si in scoala generala, mereu am fost favorizata si vazuta ca o figura mai autoritara asupra lor"

laughing In calitate de fost sef de clasa iti spun eu ca nu ai nicio autoritate. Problema ta e ca tu crezi ca ai.

Iar faptul ca esti "favorizata"... Well asta spune multe. Dar cumva cred ca nu intelegi complet semnificatia acestui cuvant. Adica a fi favorizat inseamna sa fii tratat altfel fata de egalii tai. Chestie cu care nu te lauzi. Daca e valabila ipoteza asta atunci chiar te miri de ce nu te place lumea cand tu primesti tratament preferential?

| 0zarzavat0 explică (pentru VoidEternal):

Pai. Ma refer la faptul ca in 99% din cazuri sunt pusa sa fiu "reprezentant" al grupului, al clasei etc. Spre exemplu chiar astazi mi-a spus doamna de romana "Ea e perfecta pentru un criminal in serie, are sange rece in ea" si mi-a mai spus ca am stofa de lider.Nu ca ma consider eu autoritara doar pentru ca sunt sefa clasei sunt o eleva ca oricare alta. Si mi s-a mai spus si de catre fostii colegi ca le este "frica" de mine deoarece sunt foarte intepata..astea din spusele lor, iar fetele obisnuiau sa vina la mine sa le"apăr". Eu nu ma consider superioara lor, asta este ceea ce ei cred despre mine doar prin simplul fapt ca sunt poate..mai "bold".

| VoidEternal a răspuns (pentru 0zarzavat0):

Cum ziceam, cand toata lumea iti spune acelasi lucru...

Anyway, daca te deranjeaza ca esti vazuta asa, n-ai decat sa te schimbi.

| VoidEternal a răspuns:

Violleta2022 a răspuns:
Sigur, ai putea sa renunti total la aroganata si vei vedea cum se schimba si ele, ca nu place nimeni oamenii ingamfati si aroganti.

Raspunsul anului, right here. Oare de asta nu te inghite nimeni pe TPU, Violleta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi cum cred unii, că dacă nu comunici cu ei, te crezi superior lor și îi desconsideri, ceea ce nu este așa.
De multe ori un om tăcut este luat drept arogant, ceilalți neintelegand că așa este felul lui de a fi, că nu putem fi și nu suntem toți extrovertiți.

| taev a răspuns:

Adevarul este ca foarte multi oameni nu se cunosc pe ei insisi indeajuns pentru a fi increzatori in ei sau pentru a nu o lua pe urmele "turmelor". Ei au nevoie de o validare practic inexistenta pentru a se simti bine in pielea lor. Este trist, dar trebuie sa realizezi ca singurul mod in care vei putea supravietui intr-o astfel societate este sa te apleci din cand in cand si pe la nivelul lor. Si nu, nu spun ca atitudinea ta trebuie sa se schimbe. Pana la urma, lumea are nevoie de oameni care isi sustin propria parere, idee, viziune, ies in fata si comunica atunci cand limitele le sunt depasite de altii, oameni care isi stiu propria valoare si stiu ce pot aduce in plus la "masa". Cu toate acestea, oamenii trebuie sa isi constientizeze comportamentul, unele defecte, sa nu isi supraestimeze abilitatile si sa faca uneori pe prostii. Vorba aceea: "cel mai mare avantaj al omului inteligent este ca poate face pe prostul".

| 0zarzavat0 explică:

Sarut mana! Multumesc frumos!