| adea100 a întrebat:

Hei. Imi place de un baiat, dar e tigan, mai mare decat mine si foarte urat. In schimb are o gandire si un suflet nemaipomenit. Suntem prieteni foarte buni, dar incerc sa ies cu el prin locuri mai pustii, pentru ca nu vreau sa ma vada lumea si sa afle parintii care m-ar omori daca ar afla ca sunt prietena cu un tigan pentru ca ei sunt obsedati de gura lumii. Mi-e chiar nu imi pasa ca e urat sau chestii de astea, dar nu stiu ce sa fac in conditiile in care ma simt atrasa de el si eu invat destul de bine, iar el are doar 8 clase. Ce sa fac? Sa imi tin sentimentele bine ascunse si sa nu spun nimanui? Poate ca timpul nu imi va mai placea de el. Oricum daca am fi impreuna ar vrea sa ne plimbam prin parcuri si locuri publice si pana la urma ne-ar vedea cineva, daca as fi imreuna cu el nu am cum sa il tin ascuns

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E clar ca esti complexata de acest aspect, n-ar trebui sa fii impreuna cu o persoana care iti creeaza atatea griji.
Rupe in general legaturile cu el, daca nu-l mai vezi si nu mai stai in preasjma lui o sa-ti fie mai usor sa-l uiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri am văzut un cerșetor, ochiul stâng era mai vânăt decât ochiul drept. Cred că m-am îndrăgostit pentru că am putut vedea frumusețea ochiului drept al cerșetorului. Penibil, nu? Nu ești îndrăgostită de el, doar te-ai atașat. Frumusețea stă în ochiul privitorului. Spui despre părinți tăi că-și acordă atenție prin intermediul unui grup limitat de persoane de parcă își va aminti cineva de ei peste 300 de ani, dar și tu faci la fel. Dacă îți este rușine cu el de ce mai ieși cu el, doar pentru că are un caracter nemaipomenit. Asta sună a milă. Pare că pui preț pe statutul social și pe studi (și nu la modul eu învăț să-mi îndeplinesc visul, ci la modul discriminator). Uite-l, nu ești de el. Încearcă să nu te mai comporți ca 'robotul perfect', oamenii nu sunt 'personaje imperfecte' pentru că nu fac anumite activități sau pentru că n-au o carcasă plăcută vizual așa cum ai vrea tu.

| Iwannabesmart a răspuns:

Pai, nu este singurul om de pe fata Pamantului cu o gandire nemaipomenita si cu suflet foarte bun.winking exista si baieti romani care sunt frumosi, destepti, educati, nu acel individ este singurul care este sufletist.Gandeste-te ce iti poate oferi, daca te poate iubi, daca ganditi la fel, daca va intelegeti.Mai bine ar fi sa cauti pe cineva ca si tine, parintii tai ar fi dezamagiti sa fii cu un tigan ( chiar daca si el este om), dar stii, tiganii sunt periculosi, dubiosi, sunt diferiti de noi(nu prea gasesti un tigan rafinat, cult...).Eu cred ca ar fi bine sa te gandesti foarte mult la aspectul asta. Poate voi veti fi impreuna, dar daca cu timpul devine violent? Cu greu mai scapi de ei, sunt atatea fete batute de iubitii lor tigani care nu vor sa le lase sa plece de langa ei.Parintii tai nu sunt obsedati de gura lumii, ci nu vor sa faci nu stiu ce prostii, sa nu suferi, sa nu ai legaturi cu astfel de oameni.Nu pun in lumina proasta pe nimeni, dar asta este adevarul.In fine, cum consideri, este viata ta.Succes!

| Voinea_Alexandru_1998 a răspuns:

Buna, gresesti enorm facand asta, in primul rand iti place de el si nu conteaza astepctul, in al doilea rand nu conteaza cate clase are si daca e tigan, si eu sunt si la fel e cu prietena mea, eu sunt in clasa a XII si ea e boboaca si la fel e si cu parintii ei, a fost mai greu la inceput, dar acum m-au acceptat....Ascultati inima si fa ce ai de facut, totul va fi bine! Ai incredere in ceea ce simti si vb cu el.