| tealaxx22 a întrebat:

Hei! Nu ma credeti ciudata...deci ma tai, ma zgarii din cauza ca am depresie...nu pot vorbi cu nimeni. Atunci cand ma tai/zgarii parca toata supararea se elibereaza prin durere (asta e motivul din care lumea se taie /self harm) si nu vreau sa ma tai mereu cu lama pentru ca imi voi face pielea praf; am mai incercat sa ma zgarii cu acul de la compas si varful forfecutei de unghii...cu ce mai pot incerca?
Va rog, nu incepeti cu glume tampite...

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"asta e motivul din care lumea se taie /self harm"

Nu asta motivul pentru care se taie lumea. Motivul tine de o problema psihica asa ca iti recomand sa vizitezi un medic psihiatru

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Armenianeek a răspuns:

Cam la moda „depresia" asta big grin

| George_Gr_1995 a răspuns:

Ți-ai pus întrebarea "De ce când te tai "iti trece depresia"? "
-După gândirea mea cred ca atunci când te tai dedat esti prea ocupat sa te îngrijorezi de durerea pe care o simți si uiți de problema care te neliniștea si faci lucruri sa oprești sângerarea si altele, eu zic ca lucrurile astea de le fac peroanele ca tine sunt doar activități sadice care doar te distrag din anumite gânduri si stări. Încearcă mai bine sa iti pui viața la punct sa lași obiceiurile astea pentru ca nu te ajuta cu nimic.
Înlocuiește-le cu o ieșire in parc sau cu ascultarea unor melodii, fa alte activități care te ajuta sa uiți.
Nici noi poate nu avem o viața roz dar nu ne luam pielea de pe mâini din vina asta, voi sunteți sadici din vina la toți prostii din jur care va vând mituri de EMO. Nu are rost. Intr-o zi poate lama iti va ajunge intr-o zona vitala si vei scăpa in adevăratul sens de probleme.