| hypetoxic a întrebat:

Hei, o sa trec direct la subiect ca nu are rost sa lungesc foarte mult. In ultimul timp ma cert foarte mult cu tata..ma înjura, ma jignește și e violent..ma amenință ca ma bate și nu ma suporta deoarece nu pot fi cum vrea el, ca nu am ajuns la ce liceu voia el și ca nu am fost ca ceilalți copii de ai lui. Fac 16 ani peste 3 luni și sincer nu știu ce sa mai fac. M-am gândit sa plec când voi face 16 ani dar nu știu unde și nu știu nici dacă e legal sa fac asta. Sincer nu știu cât mai rezist cu el..nu ma lasa nici sa ies afara și îmi mai ia și telefonul când ii vine lui sa facă asta. Vreau ajutor de la persoanele care înțeleg ce vreau sa zic și știu despre ce e vorba.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 87359214ff a răspuns:

Salut. Stiu exact prin ce treci, deoarece avem experiente foarte asemanatoare.

Iti pot spune din start ca este imposibil sa ii schimbi comportamentul tatalui tau, si spun asta pentru ca m-am gandit multi ani la acest aspect in viata mea de adult.

Din acest moment ai doua optiuni:
1. Sa faci cum zice el.
2. Sa iti iei propriile decizii in viata

Eu iti recomand cea de-a doua varianta, iar pentru asta trebuie sa lucrezi. Ca sa lucrezi vei avea nevoie de un telefon al tau, si de un abonament tot al tau, din bani castigati de tine, deci gaseste o cale de a face rost de un telefon, care este foarte ieftin in ziua de azi.

De la 15 ani se poate lucra legal doar cu acordul parintilor, iar de la 16 fara acordul lor, insa nu vei putea face ore de noapte, si va fi nevoie sa lucrezi noaptea ca sa poti merge la scoala, deci oricum ai privi lucrurile, nu ai cum sa lucrezi cu norma intreaga si sa mai mergi si la liceu. Daca iti doresti sa termini liceul si sa iti continui studiile, iti recomand sa lucrezi part time, iar daca vrei sa pleci de acasa, cel mai bine ar fi sa iti informezi tatal despre acest lucru, deoarece pana cand vei implini varsta de 18 ani, are drepturi depline asupra ta, si te poate aduce cu forta acasa. Daca vrei sa termini 12 clase, mai indura 2 ani si strange-ti bani in acest timp, lucreaza part time cat timp stai in casa lui, iar dupa liceu vei avea un mare avantaj. Facultatea o poti face si dupa varsta de 20, cand vei fi pe picioarele tale si vei avea totul pus la punct. Foarte multa lume se pripeste si face facultatea imediat dupa liceu. Eu personal nu as termina nici 12 clase daca ar fi sa ma intorc in timp, dar asta mi se aplica doar mie, si nu tuturor.

Locuri de munca se gasesc, dar depinde si unde locuiesti. Daca stai intr-un oras mai mare, poti face bani prin glovo, foodpanda etc., sau sa lucrezi part time intr-un call center. Daca vorbesti engleza bine, poti castiga 2000-2500 lei net lunar cu norma intreaga, sau 1000+ daca lucrezi part time. Daca vorbesti si o a doua limba, in functie de raritatea ei, poti castiga pana la 10 000 lei net lunar, sau mai mult, cine stie.

Daca nu doresti sa faci o facultate, atunci nu ai nevoie nici de diploma de bacalaureat, poti termina doar 10 clase care sunt obligatorii. Societatea spune ca esti prost daca nu termini liceul...un mare neadevar si o mare nedreptate din partea societatii, dar tie nu ar trebui sa iti pese. Scoala nu inseamna un loc de munca, doar ca te ajuta. Nu te face nimeni prost daca vede ca te descurci. Sunt oameni cu facultate care nu isi gasesc de munca sau care traiesc de pe urma altora. Uite-l pe baiatul cu Tourette de la iUmor, care a facut doar 8 clase, are aproape 30 de ani si lucreaza ca programator.

Indiferent de ce iti propui sa faci in viata, concentreaza-ti toata atentia asupra acelui scop, sau a mai multor scopuri in ordinea prioritatii lor. Nu lasa nimic sa iti distraga atentia, si stai departe de influentele negative.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu răspunzi în acelaș fel, acesta este primul pas. Apoi cu atitudine interioară calmă, (asta se antrenează), să te concentrezi să îi transmiți gânduri bune, exact în acel moment ( și asta se antrenează). Astfel va începe să se calmeze.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Știu ce zici cu Adevărată trebuie sal eviti și sa nu răspunzi când te înjura evital nu te mai enerva și calmeazăte și Ocupați timpul cu ceva util pe Care Conteza cu Adevărată nu mai da importantă la asemena oameni

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă tatăl tău te rănește grav sau îți pune viața în pericol, depune plângere penală!
"Punerea în primejdie gravă, prin măsuri sau tratamente de orice fel, a dezvoltării fizice, intelectuale sau morale a minorului, de către părinți sau de orice persoană în grija căreia se află minorul, se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi." (Codul Penal, art. 197)
Dacă doar te necăjește, poți suna la Telefonul Copilului (au și cont de TPU).

| hypetoxic explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai și dacă nu se ajunge la nimic…și tata o sa ma lovească mai rau

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru hypetoxic):

Tu ziceai mai sus că te cerți cu tatăl tău. De ce vă certați?

| hypetoxic explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu știu dacă e corect sa zic ca ne certam ținând cont de faptul căci nu ii răspund niciodată ca îmi e frica, inf. e asa ca nu am ajuns la ce liceu voia el si ca nu sunt ca ceilalți copii ai lui din prima lui căsătorie..sau ca ma compara cu alți copii si ***. nu am putut sa am niciodată prieteni din cauza lui

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru hypetoxic):

Dacă aș fi în locul tău i-aș zice să termine naibii cu circul că ai și tu creier să decizi pentru tine. Dacă se leagă de copiii din prima căsătorie spune-i: "Atunci marș la copiii tăi din cealaltă căsătorie, că oricum nu faci nimic în afară de a te certa!"
Omul ăla pur și simplu trebuie să priceapă că la vârsta ta ai discernământ, trebuie să poți lua decizii singur, să fii independent, nu să stai ca prostu' și să-l întrebi: "Tati, ce să fac?", ca ultimul molâi. Nu merge cu ignoratul, între băieți îi zici pe față ce și cum. Dacă vrea să te lovească îi prinzi mâna (fără să dai și tu, desigur). Tu tot zici că el voia să intri la acel liceu, dar tu voiai să intri acolo? E viața ta, la 16 ani poți decide la ce liceu mergi și fără el; una e să-ți dea un sfat, de care tu poți ține cont și alta e să dicteze el la ce liceu aplici și dacă nu intri să facă ca ultimul turbat.

| hypetoxic explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Mulțumesc pentru statul tău însă nu realizezi ca nu am cum sa ii răspund…

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru hypetoxic):

Cum adică n-ai cum? Explică!

| hypetoxic explică (pentru 87359214ff):

Am citit tot și sincer îți mulțumesc pentru tot! chiar a fost de mare folos

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!