| Vanessa14 a întrebat:

Bună, TPU, iar am ajuns sa va pun o intrebare.Mai exact una extrem de personală. Nimeni nu știe despre asta, absolut nimeni. Este vorba despre un sentiment sau o stare prin care trec. Nu stiu cum numiti voi, atunci când tatăl vostru va cearta, va amenință, va înjura si altele. Eu il numesc abuz psihic, da, trec prin asta si trec destul de des, încât deja stiu tot planul de fugit de acasă în cazul în care trebuie să fac asta cu disperare. Si abuzul asta psihic doare, doare mai tare ca o palmă sau o lovitură, dar nimeni nu crede. Nu mă mai lungesc ce vreau sa spun este ca, uneori când imi amintesc ceva, urat prin care am trecut, sau ceva rusinos, am un fel de electroșoc ciudat. Adică ca o furnicatura brusca ce trece prin mine din cap pana in picioare, si corpul meu are un fel de impuls brusc, vreau doar sa stiu daca e ceva grav.

2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Furnicatura, soc electric, val brusc prin corp este un semn ca ai avut o emotie puternica. Probabil e vorba de frica sau anxietate care declanseaza o reactie de fuga sau lupta.

| Kiwibibilă a răspuns:

Dar mama unde e? Ea nu are niciun cuvant de spus? Vorbeste cu o alta ruda despre asta si poate rezolvati ceva. Sau daca esti majora pleaca de acasa si aia e.