| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei.Pe 3 mai fac 14 ani si vreau sa fug de acasa.Scriu cu greu asta in baie incercand sa ma opresc din plans.Nu mai pot trai in casa asta.Parintii mei ma bat in fiecare zi si ma jignesc.Nu pot avea o viata normala asa ca vreau macar o viata linistita. Tatal meu are probleme cu nervii, pe scurt are probleme cu capul si bea si alcool, iar mama mea exagereaza si nu stie cum sa se comporte.Nimeni din familia mea nu ma iubeste...simt asta, chestia asta nu e noua, de mica am cautat iubirea in alta parte.Fie ca era fata sau baiat... uneori eram asa frustrata si ma certam cu toata lumea, luam decizii la nervi, nu ma puteam concentra la invatat.Mama mea a fost chemată la scoala ca am avut iesiri violente( de vreo 7 ori in toti anii astea),iar diriginta ma intreba "Asa faci si acasa? Parintii te bat pe tine?" In mod ironic, desigur, iar toti copiii radeau.Nu cred ca are rost sa va zic prin ce am trecut si inca trec. Daca tot am vacanta aceasta credeti ca merita sa fug sau sa traiesc in continuare acest cosmar? Se poate sa fac o plangere sau ceva sa nu mai traiesc cu ei? Sau daca fac 14 ani nu raspund eu pentru toate acțiunile mele? Nu pot pleca legal?

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

E foarte trist că există copii care nu au parte de o copilărie frumoasă sau decentă. Mi se rupe inima când într-o familie nu există unitate și iubire. Nu știu cum este, fiindcă am avut parte de o copilărie minunată, dar mă doare pentru copiii care nu se simt iubiți în familie și vor să fugă de acasă din diverse motive. Eu te sfătuiesc de bine, crede-mă. Rămâi acasă la ai tăi, deși ai situația respectivă cu părinții. Există o vorbă "Dai să cauți bine și găsești mai rău". Din țară oricum nu vei pleca, ești minoră, nu îți dă nimeni voie fără acordul părinților, oricâți bani ai da. Sfatul meu pentru tine este să îți cauți ceva să muncești. Chiar dacă ai 14 ani, încearcă la un resturant ca ospatărița. Sunt multe restaurante și fastfood-uri la care nu se cere neapărat vârsta. Încearcă și în mall. Dacă pari măcar de anii tăi sau puțin mai mare 14-16, dacă ești matură și muncitoare, o să te ia și orice bănuț e bine primit. Fă-ți banii tăi și pune-i deoparte. Uite așa o să stai mai puțin pe acasă și nu o să mai ai atâtea conflicte cu ai tăi. Dar să nu neglijezi școala. Apoi, la 18 ani când vei aduna o sumă de bani, te poți muta singură într-un apartament și de acolo o să iei viața în spate și o să te întreții singură. Ai nevoie de multă voință ca să faci asta. Știu că îți pare mai ușor sa fugi cu prietenul tău. Dar nu este! Nu alege calea cea mai ușoară pentru că nu mereu este cea mai bună. Draga mea, în ziua de azi nu știi cine îți este prieten. La câte probleme ai acum, amicul tău e doar o portiță de scăpare în mintea ta. Tu nu știi ce gândește el, ce simte, ce planuri are. Ești mică și vulnerabilă. Nu îți distruge viața. Fii puternică și răbdătoare. Fă-ți un viitor frumos. Școala te ajută mult. Depinde de tine. Să nu faci greșeala de a te încrede în cineva, mai ales în așa-zișii "prieteni". Doar în tine trebuie să ai încredere. Oamenii te vor dezamăgii mereu. Dacă mai ai momente de genul, în care vrei să te descarci, scrie-mi în privat. Poate o să te simți mai bine și poate că te voi putea ajuta cu un sfat bun. Ai grijă de tine și de tinerețea ta!

| Alexand3ru1 a răspuns (pentru SEMIHA):

Felicitarile mele pentru sfaturile date persoanei respective.
?

| SEMIHA a răspuns (pentru Alexand3ru1):

Mulțumesc!

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E trist nici nu prea stiu ce sa scriu, solutia ar fi sa suni la telefonul copilului sa le spui dar poate ajungi la casa de copii daca se dovedeste ca te bat, agreseaza verbal, asa sa fugi la doar 14 ani cu un barbat cine stie unde te duce

| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi să vorbești despre aceste probleme cu o rudă apropiată, poate o mătușă.

| SilentRain a răspuns:

Doamne iartă-mă, nu am mai pomenit asa ceva...
Am trecut prin întrebările tale și la 14 ani ai tai, mai îngrozit la propriu
Copila, nu e bun drumul pe care vrei sa apuci
Vorbește cu mama ta despre violul ala, nenorocitul ala merita sa putrezească în pușcărie

| aXy99 a răspuns:

Nu pleca de acasa, nu e asa de usor precum pare. Sa nu mai spun ca nu e nici legal. Daca suni la protectia copilului, probabil vei ajunge intr-un centru de plasament, iar viata ta va deveni de 10 ori mai grea. Incearca sa il eviti pe tatal tau, mai ales cand e beat si sa iti imbunatatesti relatia cu mama ta. Mai rabda 4 ani.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

La mulți ani cu întârziere!
Și eu simt că nu mă iubesc părinții mei, deoarece am un frate care împlinește 2 ani pe 29 mai, iar părinții mei stau toată ziuda lângă el, rar mai stau și cu mine. Înțeleg că e bebe și d-alea d-alea, deoarece îmi spun toți. Dar...
Eu de exemplu, le spun părinților mei că „mă dau singură în adopție" de și nu voi putea niciodată, nu există căi legale big grin
Încearcă să rabzi, încearcă să lupți, gândește-te că într-o zi vei fi un adult care va străbate munți!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mai mic, am fost la plaja fara sa stie mama, si o ruda m-a vazut si i-a spus.
Cand am venit de la scoala, mama pusese masa, si a zis, mananca, si dupa aia sa vezi ce bataie iti dau. Sa imi explici ce cautai la plaja fara sa imi zici.

Am mancat in hop-uri asa, imi statea mancarea in gat, si am inventat ceva cum ca ma duc pana la vecinu de la 2 sa iau temele, tin minte si acum, era ora 17:30 cam asa.

M-am incalcat, si-am fugit de-acasa.
Am fost in mamaia, la bowling, si la un club, dar eu eram mic, cred ca tot cam de varsta ta daca nu si mai mic.

S-ar fi putut intampla ceva mult mai grav, mai ales ca erau o gramada de oameni dubiosi pe strada la ora aia.
A doua zi dimineata am venit acasa, mama era ingrijorata, am inventat o poveste ca am fost la un coleg, ala nu m-a acoperit, si la fel, a zis mama ca nu scap de bataie.

Si de frica am fugit de la scoala a doua zi, am mintit ca ma duc pana acasa sa iau mingea.
Morala povestii? tot am luat bataie si a doua oara cand am fugit de acasa.
Acum ca am crescut, si ma pun in locu ei, si eu m-as fi batut.
Ca faceam o gramada de tampenii, si ea era mereu ingrijorata sa nu patesc ceva, mai ales ca eram mic.
Si eu daca as avea un copil care sa zica ca vine acasa la 8, si sa vina la 11 noaptea, mi-as fi facut griji si i-as fi tras vreo 2 happy
Asa sunt parintii, unii mai protectivi ca altii.
Poate au si ei probleme la munca, sunt stresati ca trebuie sa tina o casa, sa va cumpere mancare, sa mearga la munca, sa plateasca tv, internet, apa, gaz, curent, etc, si cand vin si ei acasa de la munca, si mai afla ca ai facut ceva tampenii, unii mai si exagereaza, ca se aduna prea multe.

Eu zic sa nu fugi de acasa.

| ngllllll a răspuns:

E trist sa auzi asemenea lucruri din familii de crestini, unde iubirea ar trebui sa guverneze. Imi este si mi-e greu sa pot spune ceva in situatia asta. Mai sunt cazuri. Unele fete au plecat pe la vreo manastire, de frica, si-au gasit acolo un tata si o mama, si si-au vazut de viata. Este foarte greu prin ce treci si imi pare foarte rau sa aud ca e chiar asa de greu. Ti-as recomanda sa cauti sprijin la un preot ortodox. Gandeste-te insa ca poate cel mai bine ti-ar fi acasa, si ca trebuie sa suporti totul pana te pui pe picioare. Sa ajungi pe strazi e destul de greu, sa isi bata joc de tine toti. Evita. E cel mai bine. Si eu am avut violenta in familie cu nemiluita. Plecam de acasa sa ma plimb, ma intorceam seara, invatam, imi luam cartile, mergeam pe la un coleg. Sunt solutii. Evita. E cel mai bine.

| Angelindeed a răspuns:

Suna la protectia copilului

| Francesca1102 a răspuns:

Buna. Iti recomand sa discuti cu cineva despre asta, cineva apropiat sau in care ai incredere. Daca depui plangere trebuie sa ai dovezi din cate stiu pentru ca de multe ori au fost respinse pe motiv ca, copilul exagereaza sau minte. sunt niste idioti oricum. Nu poti pleca legal decat la 18 ani. pana atunci esti "in grija parintilor". Daca fugi nu rezolvi nimic pentru ca nu ai unde sa te duci, de unde sa incepi, nu ai bani, nu ai nimic... este foarte greu. Daca mai ai alte rude cu care sa discuti, fa-o si incearca sa scapi de acest calvar!

| anonima0417 a răspuns:

Da mi instagramul tau...iti pot fii alaturi

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică:

O sa incerc sa parasesc tara impreuna cu un prieten de al meu care si el are tot problema asta.Ne cunoastem de mult timp.Deabia a facut 18 ani.Nu este iubitul meu, nu fug cu "sufletul meu pereche ". Plec doar din cauza parintilor, acesta e singurul motiv

| Catrice a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Ce vis frumos!
Nu poți părăsi tara decât ca acordul ambiilor părinți.

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru Catrice):

Nu este un vis.Traim intr-o lume unde poti face orice daca ai bani sau te duce capul.

| Catrice a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Ma refeream ca legal nu poți părăsi tara decât cu procura din partea ambilor părinți.
Nimeni nu te-ar pasa sa ieși din tara pentru câțiva bănuți când ai putea fi căutată de politie din clipa în care fugi de acasă.

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru Catrice):

Nu e legal si sa ma bata ei, dar o fac.Ma descurc eu.Mersi de raspuns

| Angelindeed a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Nu ai cum sa pleci din tara cand ai tu chef te crezi in filme?

| Catrice a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Politia e cea care rezolva ilegalitățile.
Dar din moment ce nu vrei alta soluție decât sa pleci cu individul, asta e.
(Multi am fost crescuți de bunici și am rămas întregi.)

| Angelindeed a răspuns (pentru Catrice):

Sigur tipul e un pestoi care are planuri mari cu ea in Italia

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică (pentru Angelindeed):

Te asigur ca nu este

| SilentRain a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Cata inconștienta, sa nu ai încredere în straini ca poate te trezești pe centura în străinătate
Stai acasă unde ești cât de cât in siguranță, încearcă sa eviți certurile și axezate mult pe învață la școală, sa îți faci un viitor bună, după 18 ani poți sa te muti singura
Vorbește cu psihologul scoli sa te ajute
SA NU AI INCREDER IN STRĂINI îți spun asta din propria experienta, oameni sunt niște jeguri fără mila, stai acasă

| Catrice a răspuns (pentru Angelindeed):

Se subînțelege.

| pagliaci a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Esti prea naivă.

| Angelindeed a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

La fel cum te-ai asigurat si ca ala de 26 de ani la care te-ai dus acasa nu e un violator?
Eu nu cred ca e reala povestea aia dar prea multa minte in capul ala nu ai

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Vezi poate te baga la produs.

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică:

Nu vreau sa sun protectia copilului sa ajung la bunici sau camin.La camin e foarte mult chin si la nu vreau sa le distrug viata parintilor mei

| Pe_Viata_Anonim_1994 explică:

OAMENI BUNI eu vreau sa plec cu un baiat cu care stau de cand aveam 7 ani.Am copilarit cu el.Nu-mi spuneti mie ca e peste daca nu il cunoașteți