| RamoooNaa a întrebat:

Hei TPU

Cum imi dau seama ca hamsterul e gravida? I -am luat azi pe amândoi (fata si baiat).Mi-a spus vanzatoarea ca au stat tot timpul in aceaşi cuşcă.

Fata e foarte agresivă, am incercat sa o iau in mana si a facut foarte urât. Cu baiatul nu am avut nicio problemă.

Plus ca fata e mai grasa decat baiatul... Si mananca/bea ff mult

Sunt hamsteri pitici...

Si in caz ca e gravidă, trebuie 2 custi?

Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

Daca ii naste in acea cusca masculul poate manca puii, asa ca sa ai mare grija!
Daca vezi ca s-a mai ingrasat poti sa o duci la un veterinar care stie cateva si despre hamsteri, si iti mai dau si eu niste informatii ca sa fii pragatita cu micutzi:
Femela hamster trebuie separata de masculi atunci cand are pui. Mai mult, n-ai voie sa-i atingi puii, intrucat, simtind miros strain, aceasta i-ar putea abandona sau chiar manca. Aceste lucruri se pot petrece si in cazul in care femela este stresata sau daca ii cureti cusca inainte ca puii sa implineasca 3 saptamani.
Fatarea

Puii se nasc la intervale mici de timp unul de altul si, in acest timp, mama va fi activa si se va plimba prin cusca pana iese puiul urmator. Nu te alarma daca puii sunt fatati prin toata cusca. Femela ii va aduna pe toti dupa ce a fatat si ultimul pui. Este posibil sa apara cateva pete de sange prin unele locuri, dar, de cele mai multe ori, femela isi va curata locul (trebuie sa astepti cel putin trei saptamani pana sa ii cureti cusca).

Puii se nasc fara ochi, fara blana si sunt roz.

Cresterea puilor (cu ajutorul tau)

Femela va avea nevoie de multa mancare atunci cand isi creste puii. Necesarul sau alimentar va include proteine suplimentare, precum cele din oul fiert, soia, painea inmuiata in lapte cu continut redus de grasimi sau terciul de ovaz. Va aprecia legumele si semintele de floarea soarelui.

Daca vei pune mana pe un pui in primele doua saptamani, exista riscul ca mama sa-l respinga. Hamsterii se bazeaza complet pe miros pentru a se recunoaste intre ei. Un pui care miroase diferit poate fi vazut ca intrus. De asemenea, daca vei umbla la cuib, o vei stresa pe mama, care isi poate respinge puii sau chiar ii va manca.

Cresterea si evolutia puilor de hamster

In doar 4-6 zile de la fatare, puii de hamster vor incepe sa capete culoarea specifica si, dupa 6-8 zile, vei observa fire mici de par crescute pe corpul lor. Pana la 10-12 zile, puii vor fi acoperiti de o blanita scurta si pleoapele vor incepe sa se dezvolte, precum si urechiusele. In acest moment, este posibil sa inceapa sa plece in inspectie prin cusca, dar nu te ingrijora: femela o sa-i aduca inapoi in cuib.

Cand hamsterul are 14-16 zile, nu mai este nicio problema daca pui mana pe el.

La 4 saptamani este momentul sa separi puii de mama si femelele de masculi. Tine hamsterii timp de vreo 2-3 saptamani in grupuri separate pe sexe, inainte sa ii vinzi sau sa-i dai.

La 6-7 saptamani, hamsterii sunt complet independenti.
Sper ca te-am ajutat happy
Paaaa!:*