| Duluman2002 a întrebat:

Hei TPU, cum se realizează un comentariu ideatic și stilistic al unei opere literare și ce reprezintă acesta?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai ceva referinte, o cultura SELECTIVA!
Ti-as recomanda cateva : Oscar WILDE, care a scris in Portretul lui Dorian Gray, un tratat de estetica.
Friederich Nietzsche, care a scris de asemenea, un tratat de Estetica, in lucrarea lui de diploma, care se numea " intre Apollo si DYonisos'.Mai este Dostoievskiii, si altii..Shakespeare...
si alte genii.
Poate si George Calinescu, Critic literar care deplangea faptul ca trebuie sa citeasca o gramada de maculatura, ca sa gaseasca ceva FRUMOS!
Sau Eugen Simion, care a scris in lucrarea lui de Diploma, ceva care m-a uimit!:
Moartea lui Mercutio, din Romeo si Julieta a lui Shakespeare!
El sustinea acolo ca Mercutio, cel ce a incercat sa impiedice duelul lui Romeo cu sobolanul din partea adversa, a murit primul!
Caci a fi Critic este cea mai periculoasa munca.
Ca idee:
ce zicea Mercutio celor din jur?
Le-a zis ca zgarietura asta, nu-i ca o fantana, dar daca o sa intrebe cineva de el, o sa afle, maine, ca a DEVENIT UN OM FOARTE TACUT!
Ti-am dat un exemplu sisper sa te ajute! Succes!