| AlaskaYoung17 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Acum 2 luni i-am imprumutat unei colege camera foto si trepiedul meu. Saptamana aceasta mi le-a inapoiat, dar am vazut mai multe defecte, atat la camera cat si la trepied. Unele nu sunt grave, dar altele sunt. Pe langa ca a schimbat cablul USB al camerei, acesta nu poate fi citit de calculatorul meu.
Camera e compacta, cu pretul de 400 de lei, luata la reducere cu 200, iar trepiedul undeva la 100 de lei.
Intrebarea mea este: ar trebui sa ii cer banii pe ele?

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Ar trebui sa ii ceri dar nu cred ca tii mai da din pacate.

| Nitroblast a răspuns:

O sa ceri degeaba, nu o sa iti dea banii fiindca nu sunt dovezi. Daca ar fi fost dispusa de asta, la returnare ti-ar fi zis : "scuze dar trepiedu are aia aia si aia, la camera i-am facut aia aia si aia".Nu ai cum sa o constrangi, am patit si eu ceva asemanator. Cablu USB se gaseste oriunde de la 20 de lei in sus. Data viitoare nu mai imprumuta lucruri de valoare, lectie de viata.

| Logic101 a răspuns:

Daca mi se intampla asta si nenorocitul\nenorocita nu-mi dadea banii, recurgeam direct la acte de violenta si\sau amenintari cu moartea. Dar tu procedezi cum vreiwinking