| ionitadelia123456789 a întrebat:

Heii
Imi spuneti si mie in 20 randuri caracterizarea personajului principal aleodor imparat
plz:**
FUNDApuppy dog eyes

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.scrierile.com/......re-rom.php sau http://www.referate.k5.ro/......izare/867/
Sper ca t-am fost de ajutor :) Funda?;))

| aestheticfunction a răspuns:

Aleodor, personajil principal al basmului, este fiul unui imparat, venit pe lume pentru a alina batranetea parintilor sai. El este caracterizat direct de autor si celelalte personaje si indirect prin faptele, gesturile si vorbele sale. Frumusetea sa fizica ''un drag de copilas, de sa-l vezi si sa nu-l mai uiti'' se imbina cu istetimea si iscusinta acestuia''de ce crestea, de aceea se facea mai istet si iscutit''. Prin caracterizarea directa facuta de catre tata, reies trasaturile morale ale lui Aleodor: intelepciunea, curajul, cinstea: ''Eu vaz ca tu ai sa ajungi om mare''. Trasaturile omenesti se imbina cu cele supranaturale, putandu-se metamorfoza si comunica cu alte animale. El da dovada de responsabilitate, respectandu-si cuvantul dat de Jumatate-de-om-calare-pe-jumatate-de-iepure-schiop. Milos si bun la suflet, ajuta animalele intalnite in drumul sau spre curtile imparatului Verdes. Pentru a-i duce fata pocitaniei, Aleodor este supus la trei incercari. Desi la primele doua probe este gasit, nu deznadajduieste, ci, ambitios, are incredere in el si in ajutorul prietenilor sai. Curajul, vitejia si iscusinta cu care isi indeplineste misiunea impresioneaza pe imparatul Vedres cat si pe fata lui.
Curajos si cu calitatile de lider, el devine simbol de frumusete fizica si morala, avand toate caracteristicile unui personaj de basm.