| princess92 a întrebat:

Hello! Stie cineva ceva despre o agentie de publicitate numita "Eclipse Media"? este in bucuresti, unde pe la stefan cel mare...va rog spuneti-mi si mie cat de repede putetibig grin.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 2 zile am fost eu, platesti 50 lei taxa de inscriere apoi te cheama la tot felul de casting-uri, apoi iti propun sa semnezi un contract valabil pe 1 an care costa 300 euro laughing nu se stie daca o sa mai fii sunata apoi

77 răspunsuri:
| marius_1614 a răspuns:

Atentie:
oameni buni toti, absolut toti, care suntem inscrisi la ECLIPSE sa ne retragem banii de inscriere (49 lei) inclusiv cei cu contracte de 1200 lei! sunt excroci ordinari,fara contracte legale cu casele de film, cu colaborari ieftine, etc.propun sa ne intalnim luni 13.06 in numar cat mai mare, sa ne restituie banii de la excrocii din Dorobanti.cine este interesat, sa vina luni ora 13 in fata la studio Martin, cu cereri de retragere! Daca acesti nemernici de la ECLIPSE nu ne returneaza banii in maxim 48 ore, ne adresam altor foruri! eu vin cu 10 prieteni, va asteptam in numar cat mai mare! cu bine, M.M

| marius_1614 a răspuns:

Bestii!

| gylson a răspuns:

Acesti escroci trebuies dat in judecata, trimis fiscul peste ei si bagati la racoare vreo15, 20 de anisori, sa le iasa din cap sa mai pacaleasca lumea.cei care ati luat teapa de la ei nu ai iertati nu merita.

| florin223 a răspuns:

Da
parere personala nu am fost dar toti care au postat pro au date decat care un scingur raspuns cei care au mai multe spun ca e teapa

| mimi_4512 a răspuns:

Hoti la drumu' mare! huuuaaa!

| alexandra_6124 a răspuns:

In primul rand daca nu stiti si nu ati fost nu mai vorbiti ca e teapa ca? in al2lea rand eu am fost si este foarte ca deci dai 50 lei pe an faci niste poze si te cheama la vreo 2 casting-uri si orice ar fi te pricepi nu te pricepi tot te baga undeva ca figurant, ca spectatot, sa ai un rol principal etc, dar sa stiti ca nu e teapa va spun din propria experienta si am si cunostinte asa ca nu mai vorbiti daca nu stiti sau nu va mai dati cu parerea :-p ca?

| any_1202 a răspuns:

Incep sa ii dau dreptate lui andrei...am fost si eu la ei si intr-adevar taxa de 49 lei trebuie platita la inceput.eu am 2 cursuri de modelling, figuratie, actor/prezentator tv si sincer mi se pare absurd sa fiu nevoita sa mai urmez un curs si sa platesc 300e in conditiile in care ei scot suficieti bani de pe urma noastra.cine a mai lucrat in domeniu stie despre ce vorbesc...in plus o firma adevarata care se ocupa cu astfel de castinguri are un sediu mai bine organizat, sa inspire incredere si profesionalism.ca sa nu mai vorbim de site-ul lor care nici macar nu este terminat
Si inca ceva daca veti cauta pe net veti vedea ca pare a fi o copie a unui alt site care se ocupa cu acelesi lucruri, si au aceeasi denumire http://www.eclipsemedia.ie/

| ghitescu a răspuns:

Buna ziua. M-am uitat pe aproape tot ce s-a scris si as vrea sa lamuresc niste lucruri. Nicio agentie de casting serioasa nu va cere bani pentru inscrierea in baza de date a persoanelor care doresc acest lucru. Agentiile de casting fac inscrieri persoanelor de la varsta de 2 ani pana la 100 de ani. Nu conteaza cum aratati. Meseria de actor, in cazul profesionistilor nu este meserie de fotomodel. Regizorii cauta"fetele" in functie de ce au nevoie pentru proiectul lor, de aceea este nevoie de orice fel de fete. Exista agentii de casting, cele care nu sunt infractoare ca cea descrisa aici, Eclipse Media, care au ca variante si variante cu plata, dar neexcuzand varianta gratis, in special pentru copii si pensionari. Am lucrat cu majoritatea agentiilor de casting Castel Film, Atlantis Film, Mobra Film, Media Pro Pictures, Domino Film, Exit Film, CDF Casting si altele si niciuna nu cere banii oamenilor care doresc sa se inscrie in baza lor de date. Nu exista asa ceva. Angajatorul nu cere bani celui pe care doreste sa-l angajeze. Pot exista intelegeri la contract, DOAR in clipa in care se semneaza contractul dupa ce s-a luat proba. Inainte, nu se semneaza nimic, decat in cazul manechinelor care semneaza un pre-contract cu agentia care o va si manageria. Agentiile de casting NU sunt agenti de impresariere si nici de management. Inteleg, domnilor de la Eclipse Media ca va iau banii dar ceea ce faceti dvs.se numeste infractiune, pentru abuz de incredere si se pedepseste cu inchisoare. De asemenea, domnilor daca nu veti plati curand impozitele aferente sumelor primite pentru "nimic" la ANAF, voi avea grija sa primiti un control. Si ma tin de cuvant. Nu este o constatare, ci o amenintare directa. Se numeste evaziune fiscala si de asemenea, se pedepseste cu inchisoare. Pentru cei care doresc sa stie exista o linie verde, gratuita, anticoruptie, pentru sesizarea de astfel de cazuri.
Aveti grija ce semnati si ce bani dati. Nu semnati niciodata contracte inainte de a da proba si nu dati bani. In domeniul cinematografic romanesc si international nu exista asa ceva. Cereti contractul pentru citire in prealabil semnarii, acasa si consultati un avocat. Daca vi-l va da mai sunt sanse ca acea agentie sa fie cinstita. Daca refuza sa vi-l dea sau se schimba discutia, plecati. Verificati intotdeauna inainte pe site-ul ANAF situatia firmei respective. Pe site-ul www.anaf.ro exista posibilitati de cautare dupa nr. de inregistrare fiscala sau numele firmei. Verificati orice firma inainte de a da vreun ban. Uitati-va la activitatea desfasurata de agentie inainte, ce portofoliu are, care sunt clientii, cati anual si calitatea clientilor, precum si a partenerilor firmei. Daca agentia nu are activitate inseamna ca nu este interesata sa incheie contracte pentru ca nu "traieste" din incheierea de contracte de colaborare, de munca, ci sunt interesati de "prinderea oamenilor platitori", fiindca doar din asta traiesc. MARE ATENTIE! Verificati calitatea pozelor facute. Pozele de casting sunt intotdeauna facute pe un singur fundal de culoare, mari, prim-planul, adica doar fata pana la umeri se face extrem de aproape pentru a se putea observa trasaturile fetei, culoarea ochilor, semnele particulare, culoarea parului, o poza semi-profil sau profil, de asemenea foarte de aproape, se numeste prim-plan strans si o fotografie plan intreg. Intrati pe IMDB.com si observati pozele de casting ale actorilor. Ce este postat pe site-ul acestei agentii ca foto este penibil si jenant. Nu cred ca fac niciun book. Pentru figuratie si figuratie speciala nu este nevoie de book, pentru ca nu sunteti nici actori profesionisti, nici manechine. Cele trei fotografii, maxim cinci din baza de date ale agentiei sunt mai mult decat suficiente. Sa bati din palme nu implica BOOK de prezentare. Book se fac doar actorilor profesionisti si manechinelor.
Aveti mare grija la infractorii din domeniu. Am scris aceste lucruri fara niciun interes din dorinta ca acesti infractori sa fie descoperiti si sa ajunga acolo unde ar trebui. Inteleg ca viata e grea, dar din pacate, pentru dvs., domnilor Eclipse trebuie sa va apucati de munca cinstita. Pentru certificarea celor spuse si pentru a se vedea ca nu a fost scris fara legatura cu domeniul puteti verifica numele meu pe IMDB, Wikipedia si Google. Bafta si aveti grija!

Madalina Ghitescu, actrita

| adrian83 a răspuns:

Am o veste buna si una proasta pentru cei inscrisi la Eclipse. Initial m-am bucurat cand mi-a spus un prieten ca a fost la ei la sediu si au inchis, au plecat, au fugit.Ma gandeam ca toate scandalurile si presiunile le-au venit de hac. Dar m-am desumflat cand acelasi prieten imi spune dupa doua zile ca agentia exista in continuare, dar sub alt nume Newdreams4you, si fac selectii undeva pe langa AFI Palace. Aceleasi taxe, vrajeli, oameni, dar sub alt nume. Si-au facut alta firma si o iau de la capat. Foarte tare, nu?

| CARMENCITA a răspuns:

Vroiam sa ma duc.De mult caut o agentie serioasa de casting.Mai mult ma intereseaza figuratie public spectator.Acum multi ani gaseam anunturile tvr si te chemau chiar la televiziune.De cand cu agentiile nu mai dau anunt si cam greu sa afli care agentie e serioasa.O agentie serioasa nu cere bani decat daca esti manechin si vrei un book.In mod normal pozele se fac gratuit. Daca agentia iti gaseste un contract percepe un comision de la acea televiziune si de la tine.Bine ca ai intrebat ca sa nu-mi pierd timpul. Daca gasesti o agentie serioasa spune-mi si mie te rog si iti promit ca si eu iti spun. Sper ca ai inteles ce inseamna agentie de casting seriosa.Nu percepe nici o taxa la inscriere,pozele sunt gratis sau te duci cu pozele tale, platesti un comision dupa ce ei ti-au gasit jobul, unele nu cer acel comision deoarece il i-au de la televiziunea respectiva.Costin Marculescu cerea si taxa de intrare acum multi ani.Iti urez succes si poate cine stie ne intalnim la vreo emisiune daca aflam vreo agentie serioasa.

| jorje89 a răspuns:

Este o mare teapa te cheama la casting iti face 2 poze te trimit la 2 asa zise case de productie APACA SI GH SINCAI iti zic 3 vorbe apoi iti spun ca te suna ei dupa 2 saptamani suna agentia iti propune un impresariat iar daca o acceptii e o mare teapa sa platesti un book 1200 ron penibil tzepari...Sa nu d-ati nici macar cei 50 ron e mare vrajeala

| KickAss a răspuns (pentru alexandra_6124):

Cine a zis ca nu a fost? DIN CONTRA. Toti care au fost acolo si au luat teapa comenteaza. Ai ceva la cap? E normal ca nu poti sa spui ca e teapa din moment ce nu ai fost. Dar majoritatea au fost si chiar si-au luat teapa. Daca tu esti mai prostanaca e problema ta happy Du-te la un doctor.

| georgeiacob a răspuns:

Mai eu sunt inscris de 4 luni nu am avut nici o activitate, am fost la interviu am facut contract cu doamna Claudia si de atunci am avut 6 activitati si inca 2 in februarie chiar nu mi pare rau e super ca experienta

| georgeiacob a răspuns (pentru anonim_4396):

E pe bune tr doar sa astepti sa ti vna randul in baza de date eu am avut 3 activitati

| blaa01 a răspuns:

Nu se mai numeste asa ci newdreams4you si eu teapa ffffffff mare acum cateva saptamani m-am inscris si am dat o taxa de 50 lei iar dupa cateva saptamani mi-a spus ca daca nu dau inca 200 lei nu pot face nimic si nu mam mai dus

| Bruneta_Barbye_1994 a răspuns:

Buna stie cineva ceva despre agentia Eclipse media din lujerului?

| andrei4094 a răspuns:

Bai nebunilor de la ECLIPSE MEDIA,
NU VA MAI FACETI CONTURI SI POSTATI LA MISTO AICI TEPARILOR!

Am fost la voi la "poza" si "semnat contract" (pe care respectiva l-a completat tot cum a vrut ea, bine ca era la misto deci are o scuza). Cine nu crede ii explic interiorul tot!
Asa, deci am fost, "m-am inscris", m-ati trimis la 2 agentii (una din 13 septembrie si alta cea care realizaeaza iubiri secrete si alte emisiuni), acolo daca mergeam fara voi nu plateam absolut nimic, doar sa-i caut pe google si sa iau adresa lor! Am dat probe la ambele agentii si cam atat. M-ati sunat voi peste vreo saptamana ca mi s-a propus un contract, v-am pus o intrebare mai "sub centura", ati dat-o in barci ca nu e ce zice pe net si n-am mai auzit niciunul de celalalt de atunci.

Pun scan de la bonul care mi l-ati dat cand am platit aia 50lei daca vreti happy Bon fara tva.

PS.Sunt andrei_4094 de pe prima pagina.