| chemicalX a întrebat:

As dori sa aflu care-i gura de varsare si de unde izvorasc urmatoarelor rauri :
Somes, Mures, Siret, Olt

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna!
Raul Somes nu izvoraste de nicaieri, este format de Somesul Mic si Somesul Mare la Dej si se varsa in Tisa.

Raul Mures izvoraste din Muntii Hasmasu Mare si se varsa in Tisa.

Raul Olt izvoraste tot din Muntii Hasmasu Mare si se varsa in Dunare, langa Turnu Magurele.

Raul Siret izvoraste din Muntii Carpatii Padurosi (Ucaina) si se varsa in Dunare, langa orasul Galati.

Sper ca te-am ajutat. happy