| AnnY98 a întrebat:

Hey...deci am si eu o problema:
Prietena mea cea mai buna(sa fie mai inteles, X) a venit cu mine in parc si a mai venit inca o fata(Y) cu sora ei...noh,ne-am distrat, am vb. dupa aia am vb cu Y despre un baiat(La Y ii place de acel baiat) si X s-a bagat si a zis numele lui.eu i-am zis din greseala la X de acel baiat(nu am vrut, JUR) si Y sa certat cu mine fff tarecrying ca dc i-am zis. A zis ca regreta ca suntem prietene, dar eu i-am explicat ca a fost un accidentsad. Va JUR ca nu am vrut sa-i zic lui X de el!sad Dupaia m-am suparat pe X si am dat cu mingea de volei in ea( nu tare, incat sa lesine, ca era doar o minge) si Y a sarit cu gura ca dc dau in X. dupa aia am vorbit cu Y vreo 2-3 ore (ma rog cu toate fetele: cea mai buna prietena, prietena mea si sora ei) si Y ma tot insulta. zicea ca nu mai vrea sa fie prietena cu mine, ca se poatea astepta de la mine orice(adica sa o barfesc). dar faza e ca eu nu sunt genul, NU pot sa barfesc pe cineva.Noh eu nu ziceam nimic, inghiteam tot ce ziceasad, dar dintr-o data mi-a zis sa zic si eu despre ea, ce cred eu despre ea.noh am zis si eu ceva pe acolo, dar u asa de urat cum a zis ea despre mnsi a inceput sa rada(Y). Dupaia noh eu m-am dus pe o banca am stat singura vreo 15-20 min si a venit X langa mine, dupa aia Y a zis dc nu mai zic nimic, eu am zis ca nu mai am ce sa zic. Yo sunt genul de fata mai sensibila si eu chiar tin la prietenii mei. Dar Y zicea ca prietenii nu se cearta(noi ne-am certat doar de 4 ori, si cu asta). Noi tot ii ziceam ca orice prieten se mai cearta(eu in 7 luni m-am certat cu ea de vreo 4 ori). eu in acele 7 luni am inghitit multe de la Y, ma mai insulta, eu nu ziceam nimic, ma mai barfea, eu nu ziceam nimic, doar ca sa nu ne certam iar, ca ea din orice se supara.

Deci ce ar trebui sa fac? Eu as mai vrea sa fiu prietena cu Y si cu X, dar X e cam gura sparta si noh.nu stiu cum sa fac sa ma impac cu Y.

App scuze pentru ESEU dar am nevoie de niste sfaturi
sad
Dau fundita si vot
Va multumesc ca va pasa!

5 răspunsuri:
| MâţaD a răspuns:

Ideea este ca cineva care tine la tine nu te raneste.intr-un fel, tu ai facut asta neintentionat.ai ranit-o pe acea fata,insa mai mult in orgoliu.

cere-ti iertare,spune-i ca nu a fost cu intentie,si ca daca intr-adevar iti este prietena sunt sigura ca te va ierta. daca nu,regret ca spun asta,insa nu iti este prietena.un baiat nu este mai important decat o prieteniebig grinparerea mea

cat despre fata "cu gura mare",evita sa ii mai spui chestii confidentiale, pentru ca vei pati ca data asta.

incearca sa schimbi usor, usor prietenii daca vezi ca aceste fete nu se potrivesc cu tine ca si caracter.

consider ca daca ti-ai cerut iertare si ai incercat sa va impacati este ok.ce ar vrea mai mult de atat?

Sper ca am ajutat!:*

| Smile94 a răspuns:

Stii cum e, prietenul la nevoie se cunoaste, nu se mai aplica in zilele noastre (din pacate ) asa ca X si Y nu iti sunt prietene doar fete care stau doar de dragul de a sta,nu stiu,poate, sunt prea rea, dar, incearca sa te distantezi de ele, incearca sa cunosti si alte fete, sa te imprietenesti cu ele etc

| AndradaNicoletaRaluca a răspuns:

Buna.Ti-am citit romanul.sad
Eu te-as sfatuii sa le lasi.nu te merita ca prietena.
Daca ti-ar fi fost prietene adevarate tu te-ar fi barfitwinkingdin contra.ti-ar fi tinut mereu partewinking
Eu zic ca nu te merita ca si prietena

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Pai nu cred ca ai nevoie de niste prietene care te inslulta si se poarta urat cu tine.Tu esti o fata mai sensibila si ai nevoie de niste prieteni la fel ca tine...eu asa cred dar tu fa cum vrei. Sper sa va impacati si sa va intelegeti

| xxxxxlovexxxxx a răspuns:

In primul rand a fost cam ametitor eseul;-),dar l-am priceput. Okay,nu e in totalitate vina ta,adica se intampla des ca cineva sa isi dea seama de ceva si atunci cand se deschide subiectul sa inteleaga totul,dar nu e vina ta! In plus,daca ele(mai ales y) nu au inteles ca nu ai vrut sa spui nimic si ti-ai mai cerut si scuze si le-ai lasat sa-ti mai vorbeasca si urat,pai scuza-ma dar ele sunt niste idioate,iar tu prea sensibila! Lasa-le putin sa isi revina,isi vor da ele seama ca nu esti de vina. Daca nu, gandeste-te, nu ai nevoie de asemenea prietene.Insa daca tot nu merge poti sa-i spui si u un secret lui y,dar nu foarte jenant, chiar daca il va spune mai departe, ii vei spune ca acum sunteti chit.Si ii vei repeta ca a fost doar un accident si le vei spune cat de mult inseamna ele pentru tine! Mult succes!