| mihaela2808 a întrebat:

Hey! Imi spuneti si mie va rog cum se calculeaza media pentru liceu? Anul acesta conteaza doar 25% media din 5-8 si nu stiu cum sa calculez acum...

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Sa zicem ca media ta generala este 8 si sa zicem ca la examen ai luat 10 media la toate materiile.
Aduni 25% * 8 + 75% * 10 in cazul de fata ar veni 2+ 7.5 = 9.5 media finala.
Sa zicem ca ai luat 8 media generala si media examenelor a fost 6.
25% * 8 + 75% * 6 = 2+4.5=6.5 media finala.
Sper ca ai inteles.
Dupa ce calculezi media din 5-8 si media examenelor, faci o pondere cu 25% * (5-8) + 75% * media examenelor.
Cam asa ar trebui din cate stiu, daca se mai calculeaza la fel.