| SweetGreen a întrebat:

Hey TPU!
Am 19 si am ales sa imi povestesc potentiala sansa de a fi cu fata de care o sa va povestesc...
Totul a început cu o poză făcută de un prieten si postată pe my day(Messenger)...
Si am primit cererea de la ea.
Am deschis din curiozitate Facebook-ul si îmi părea cunoscută...Dar nu știm de unde... Aflând din discuția cu ea ca este fosta prietena a unui fost coleg de gimnaziu.
Ea are tot 19 ani.
Imi place cum arată si felul ei de a fi...Este matură.
Si ea este atrasă de mine...
Treaba e ca îmi povestea prea mult despre cât de jegos si nemernic a fost cu ea acest băiat cu care am fost coleg.
A plecat cu el in Anglia...Si el a lovit-o si i-a vorbit urât...Sora lui practica prostituția acolo si voia sa devina peste pe urma fetei de care imi place.
Ea a reușit sa se reîntoarcă în țară dupa 1 luna de chin...
A ajutat-o personalul restaurantului la care lucra...Caci toți banii au ajuns in contul surorii fostului iubit.
Si ea mi-a facut o imagine proastă despre el...
Sa nu mai lungesc prea mult povestea dramatică...
Eu până la urmă nu am putut sta nepăsător si i-am scris lui sa inceteze căci este un disperat...A venit si in Romania chipurile sa ii demonstreze ca s-a schimbat...Ea l-a blocat peste tot dar ii tot scria pe email.
Nu știu eu am înțeles situatia dar ea este din Cluj iar eu din Timișoara plus ca ea s-a suparat si pe mine deoarece eu i-am spus pe cine alege si distanța la mijloc...Pe mine sau pe el...
Am acea senzație ca si-a pierdut interesul față de mine căci am băgat la mijloc si distanța si mna poate i-am schimbat părerea...
Nu stiu ce sa mai fac ca sa o recuceresc.
De exemplu o sun azi si imi spune ca e la cursuri si nu poate răspunde...Dar nici înainte nu prea răspundea...
Si eu i-am spus:Ca doar am vrut sa iti aud vocea.
La care ea zicebig grinar trebuie sa te enervezi ca nu răspund...
Ea intelege greșit nu știu mereu crede ca ea e victima in tot...
Vreau niste sfaturi de la voi...
Dau si fundă celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu stiu de ce, dar tind sa cred ca de fel, asa se intampla cand esti alaturi de o victima.

Situatiile de genul sunt un joc riscant, tu investesti timp, sentimente si intelegere, dar nu ai nici o garantie ca, la nevoie, le vei primi inapoi.

Ii esti alaturi, incerci sa o ajuti sa treaca peste, o intelegi, ii acorzi rabdare, si totul bine.
Treaba e ca tu cand faci asta, ajungi oarecum sa te atasezi de ea.
Iar aici, direct sau indirect se intampla un lucru, cum spune aceea vorba din popor, cand esti bun, ajungi sa fii luat de prost.

Are o perioada grea, e ok, tu o intelesti, ii esti alaturi la greu, totul devine din ce in ce mai bine si incepe sa depaseasca momentul.
Pana acum, totul este normal.
Problema este in felul urmator.
In toata aceasta perioada, ea se obisnuieste in postura de victima.
Incepe sa-i placa atentia si intelegerea primita, si voluntar sau involuntar incepe sa abuzeze de ea.
Dar tu, dupa ce consideri odata depasit momentul, incepi sa mergi spre normalitate, incepi sa nu o mai menajezi, si sa-i spui ce nu iti convine.
Ei bine, aici apar problemele.
Ea fiind obisnuita sa primeasca atentie, sa fie "inteleasa", nu o sa accepte sa-ti dea dreaptate, si o sa inceapa sa te manipuleze, sa se victimizeze, incercand sa primeasca ce e obisnuita, adic atentia si intelegerea ta, altfel spus, sa lasi de la tine.
Daca primeste asta, va continua tot asa, pretinzand mereu ca tu sa-i dai dreptate.
Daca nu primeste asta, va incepe sa se crizeze, sa te considere un insensibil, un nemernic care a profitat de sinceritatea ei, sa-ti reproseze ca nu esti cum ai fost la inceput, sa-ti caute tie defecte, altfel spus, sa te faca pe tine tap ispasitor pentru problemele ei.
Daca pana in acel moment sub influenta traumei, avea nevoie de tine, si iti ramanea alaturi, odata depasit momentul, nu mai are nevoie de tine, deja vede noi oportunitati, uita ca i-ai fost alaturi la nevoie, si incepe sa se distanteze de tine inducandu-si in minte ca esti un insensibil care se gandeste doar la sine.

Si aici, ajung din nou la un principiu de viata pentru mine.
Daca vrei sa oferi ceva unei persoane, ofera-i fara sa ai asteptari de la aceea persoana.
Indiferent, ca e vorba de bani, iubire, intelegere si asa mai departe.

6 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Dupa cum tu vorbesti, ea pare sa fi avut o experienta groaznica, iar tu spui ca o face pe victima.
Eu cred ca aici tu o faci mai mult pe victima decat ea. Diferenta e ca ea e fata, ii dam crezare, e mai sensibila. Dar tu?
Poate ca nu e interesata. Si daca nu e interesata, pentru ce sa te mai tii de ea, cand la sigur gasesti prin lumea asta macar o fata *fingers crossed* care sa te doreasca. Succes.

| Katie1356 a răspuns:

Daca nu te mai simti ok in aceasta situatie, ar fi cazul sa te distantezi de ea. I-ai fost alaturi cand avea nevoie, ai ajutat-o cu sfaturi, iar ea acum ca s-a vazut inapoi in tara isi ocupa timpul cu altceva si din ce spui, a cam uitat de cel ce i-a fost alaturi.
Ai precizat ca nici inainte nu prea iti raspundea, dar totusi, ati vorbit destul de mult daca ai aflat atatea despre ea si starea ei. In mod normal, acum ar fi trebuit sa fie si mai deschisa fata de tine, dar din ce imi pare mie, vrea sa lase totul deoparte, inclusiv singura persoana care chiar a inteles-o si sprijinit-o.
Distanta nu e un obstacol daca iti doresti cu adevarat o legatura cu o persoana, iar in situatia voastra o vad doar drept o scuza in plus pentru a se distnata de tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru OldSoul):

Si aici, ajung din nou la un principiu de viata pentru mine.
Daca vrei sa oferi ceva unei persoane, ofera-i fara sa ai asteptari de la aceea persoana.
Indiferent, ca e vorba de bani, iubire, intelegere si asa mai departe.
Felicitări. Așa gândesc și eu. Se numește dar fără plată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deoarece eu i-am spus pe cine alege si distanța la mijloc...Pe mine sau pe el...
Iubirea nu se ia cu năvală, că nu e împărăția cerurilor.
Dacă aplici ultimatumuri, nu vei avea parte de ea. Caută în altă parte ceva ce ți se potrivește.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu vrea să vorbească cu tine ar trebui să accepți asta.

| Adry05 a răspuns:

Las-o, ce faci cu distanța asta? e mult și degeaba. Nu e matură deloc, are fițe și ieșiri de copil ori doar încearcă să te facă s-o lași în pace