| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Verisoara mea a vorbit la telefon cu un nemernic cateva luni, in acest timp nu s-au intalnit niciodata.A mintit de foarte multe ori (distanta intre ei este mare) si verisoara mea a hotarat sa puna punct si sa isi schimbe cartela.In timp ce ea vorbea cu el, a sunat o data verisoara mea de pe telefonul lui tata, si obsedatul asta a salvat numarul.Cand ea si-a schimbat numarul il tot suna pe tata si ii dadea mesaje gen : sa aiba grija ca o cunosc.Ei doi nu s-au intalnit, in schimb s-a vazut cu bunica mea si cu mine, insa nu il cunosc foarte bine.De cateva seri il ameninta pe tata ca ma rapeste si chestii, sa am grija pe unde umblu ca nu mai ajung acasa.A mers la politie, dar nici acum nu am aflat nimic.Numarul nu il poate schimba,il are de cativa ani, iar toata lumea are numarul asta + cei de la servici.Mi-e frica pentru ca nu stiu ce are de gand obsedatul asta, inainte cand o ameninta pe verisoara mea (24 de ani) nu s-a intamplat nimic, insa mie mi-e foarte teama.Nu merg singura acasa, dar de multe ori se intampla sa ajung seara si e destul de intuneric.Nu stiu ce sa fac, el ma cunoaste pentru ca m-a mai vazut si de multe ori s-a intamplat ca verisoara mea sa fie urmarita pentru ca stia orice pas.Cand avea numarul meu(eu l-am schimbat), m-a sunat si mi-a spus ca m-a vazut, si stia exact cu ce sunt imbracata.Ce ma sfatuiti?
Sper ca ati avut rabdare sa imi cititi povestea!
Multumesc!

8 răspunsuri:
| july00 a răspuns:

Sa mergeti la politie. Cine stie ce ii vine in minte si ce face, si sa ai grija de tine.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru july00):

Am mers la politie, am dat numarul de telefon.dar nu s-a intamplat nimic. Ultimul mesaj a fost dat aseara.

| july00 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Doamne da ce se intampla cu politia, pai insistati la politie.altceva ce sa faci ca nu ai ce.

| MiaAtasiei a răspuns:

Sa vedem... poti vorbi cu un adult, mmai intai si politia e o foarte buna obtiune.nu esista asa ceva.nu are dreptul sa te amentinte sau cv de genu.

| Lyvyw a răspuns:

Si o matuse de-a mea sa confruntat cu un caz asemanator cu fostul sot. Pai ce sa iti zic. Ala il ameninta pe varmiu ca-l omoara si pana la urma l-a lasat in pace. Eu zic sa stai linistit, daca l-a identificat politia si stie si el asta, doar no fi atat de prost sa iti faca ceva ca-l mananca puscaria. Nu dispera ca e plina lumea de din astea cu gura mare care se cred zei. Daca iti e atat de teama, eu zic ca cel mai bine e sa vorbesti cu el ca intre oameni (daca se poate ) si sa il rogi sa va lase in pace si sa isi vada fiecare de treaba lui si gata.
O fi el nebun, da ce? chiar n-are el altceva mai bun de facut, decat sa stea toata ziua sa se razbune? Asa o fi daca atata lo duce pe el capu. Da daca ii vorbesti frumos sunt sigur ca o sa te lase. Eu asa fac cu copii de las scoala care se iau de mine, si ma lasa in pace. Suces! (sper ca ti-am fost de ajutor )

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Lyvyw):

Eu am doar 15 ani, el 27 cred. Fata-n fata nu cred ca am curaj pentru ca mi-e foarte frica.El spune ca nu este din aceeasi localitate ca si mine. Faza e ca verisoara mea l-a si injurat, la fel si tata, nu poti sa taci din gura cand auzi ca iti injura propriul copil(ma refer la tata).

| Lyvyw a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Poate daca tatal tau "lasa de la el" si ii explica cu frumosu sa va lase in pace si sa isi vada de treaba lui poate intelege. Daca te pui cu prostii nu iese nimic bun (stiu din proprie experienta ). Prostul nu cedeaza primul nciodata, o so tina asa pana o sa faca o prostie. Sa ii zica sa mearga fiecare pe drumu lui si sa uite ce s-a intamplat. Asta e doar un sfat. Presupun ca e o situatie dificila si ar fi bine daca ar fi asa de usor sa se rezolve prin vorbe.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Lyvyw):

La inceput asa a fost.Chiar l-a rugat sa ne lase pentru ca suna la ore tarzii.Ii spunea cu frumosul sa ne lase, pana la urma tata nu se baga in viata verisoarei mele desi ii este nepoata, dar nu a vrut sa se implice.Doar ca el a continuat sa sune la 2-3 dimineata, tata merge la munca si la un moment dat s-a saturat si el sa tot il roage iar de la el nimic si plus de asta mai si injura.Nu e chiar asa usor sa schimbe cartela... politia vad ca nu face nimic.De cateva seri amenintandu-l ca mi se va intampla ceva si ca o sa ii para rau normal ca s-a enervat, este tata de fata pana la urma.