| TeooSmilee a întrebat:

am cateva intrebari : pe la cati ani vine ciclul? ce nu trebuie sa faci cand esti p stop? cand o sa am ciclu ma va durea? dc le vine femeilor ciclul?

Răspuns Câştigător
| dulcykaLy a răspuns:

Depinde de fiecare femeie in parte.
8-18 ani. (din cate stiu eu) - cazuri concrete
cand ai menstruatie, stiu ca nu e bine sa stai mult in apa pentru ca va curge mai mult si te va tine mai mult, de asemenea tb sa te protejezi un pic mai mult de frig.
durerea la fel depinde de fiecare in parte. de cele mai multe ori te doare 1 zi- 2. la unele sunt mai accentuate.si cu mai multe simtome iar la altele o durere minora.
Ciclul este o sangerare a vaginului femeii. Hormonii produsi in creier cauzeaza eliberarea unuia dintre miile de oua localizate in ovare, si care se afia acolo de cand fata este mica.

8 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Parerea mea e sa cauti singurica pe google exact ce te intereseaza pentru ca sunt muuuulte de spus si de explicat la intrebarile tale si e mai fain cand te informezi singurawinking

| Alecssa a răspuns:

1. Ciclul vine la o varsta cuprinsa intre 10-14 ani
2. Sa eviti sa te patezi
3. Depinde de fiecare persoana. Pe unele le doare inainte de ciclu, pe altele pe perioada ciclului, iar altele pe toata perioada ciclului.
4 Pt ca asa a facut Dumnezeu lumea

| Amy a răspuns:

Depinde de fiecare fata in parte. iti poate veni la 12 sau la 16 ani. nu este nici o regula "nu trebuie sa faci" atunci cand esti pe stop.doar sa te protejezi de frig, sa iti faci dus zilnic, sau vara sa nu mergi la piscina. de asemenea durerile tin de fiecare corp in parte, nu este neaparata nevoie sa ai dureri si invers.De ce le vine femeilor ciclul? femeile au aproximativ 500 de ovule care, pe fiecare luna fecundeaza cate unul, astfel pe fiecare luna iti apare menstruatia.

| Lalala202 a răspuns:

Off, de venit, depinde de la persoana la persoana varsta la care iti vine, de la 9-10 pana la 15-16, de facut, nu multe, sa ai grija sa nu te patezi, sa nu ridici greutati, sa nu alergi, sa nu bei alcool, etc. Nu o sa te doara ingrozitor, dar si asta depinde de la corp la corp. Uterul are pe dinauntru multe vase de sange. Cand ramai gravida, "oul" se hraneste cu sangel e acela. Atata timp cat nu esti gravida, sangele se elimina.happy Sper ca ti-am fost de folos:*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.calmens.ro/menstruatia.php. explica tot. :*

| bebesweet a răspuns:

Pai bunahappy

ciclul iti vine intre 10 ani si 18 big grin
la unele fete mai repede, la altele mai greu...depinde de organism
ce nu trebuie sa faci cand esti pe stop? pai ai voie sa faci ce vrei atata timp cat porti un tampon sau un absorbant big grin nu sunt restrictii.
cand o sa ai ciclu s-ar putea sa ai dureri de stomac, de spate, si abdominale.dar nimic insuportabil...
femeilor le vine ciclul pentru a elimina sangele infect si plin de bacterii din organism.este un lucru normal, si nu ai de ce sa te igrijorezi.

sper ca te-am ajutat happy

| TeooSmilee explică:

Ms pentru tooate raspunsurilehappy

| crisu2012 a răspuns:

Varsta la care iti vine ciclul depinde de organismul tau, unora le vine la 10 ani altora la 18ani.nU TE sPala cu apa fierbinte si nu lua aspirina(orice fel de aspirina) poti face hemoragie.3)Si asta depinde de organismul tau, doare indiferent dar unele fete au dureri minore cu cateva zile altora le este rau pe toata perioada.4)Cred ca deja stii ca de la o anumita varsta ovarele elibereaza ovulele, aceastea se prind de peretii uterului, daca ovulele nu sunt fecundate acestea se desprind de pe peretii uterului si astfel se produce sangerarea. Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin