| dianacool a întrebat:

Am si eu cateva intrebari pentru voi

1):cum imi dau seama cand imi vine ciclul?
2):ce trebuie sa fac cand imi vine ciclul?
3):ce trebuie sa folosesc tampoane sau absorbante?
4):ce tampoane/absorbante sa fie?
Spuneti-mi tot ce stiti despre ciclu si raspundeti si la intrebarile mele funda +vot :-X

Răspuns Câştigător
| saku970 a răspuns:

Buna!
1.Nimeni nu poate prezice cand o sa iti vina!
2.Cand o sa vina probabil ca o sa fi afara cu prietenele sau in casa la tv/pc sau la masa la o petrecere... oriunde! Deci cand iti vine trebuie neaparat sa mergi repede sa iti iei un tampon (mama ta te poate sfatui cum sa il pui).
3.Cum am zis si mai sus... tampoane sunt si mai igienice si mai practice, adica absorbantele trebuie sa le schimbi la vreo 2 ore ca sa nu cumva sa faci infectie si nu ai tu timp sa mergi mereu la baie ca sa schimbi absorbantul dar un tampon poate fi fe ajuns o zi depinde cum iti vine (abundent, putin), sau iti poti lua unul in geanta dar nu trebuie sa mergi de atatea ori la baie!
4. Cele mai bune sunt Always,poti folosi normale sau noaptea,Always night,dar nu incerca prea des Discret sau Carefree deoarece sunt prea mici si te vei murdari!
Paii, despre ciclu, pe mine ma doare spatele putin dureaza cam 4 zile sau rareori 5 zile, de obicei vine cu 4zile inainte sau dupa ce a venit in luna precedenta, adica mai exact mie sa zicem ca imi vine pe 9.07 data viitoare imi vine pe 4-5.07. Cea ce ar mai trebui sa stii este cxa nu trebuie sa faci baie cand ai civlu ca dupa aceea va veni si mai mult! Si cam atat (tot ce am zis este vala bil pentru mine exista fete carora le vine pentru 6 zile sau pentru 3 zile, conteaza de la persoana la persoana!)

6 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Buna.
1. Te doare burta, te simti incomoda si iti spun eu se simte cand iti curge happy
2. Iti pui un tampon. Nu iti face griji ca nu o sa te patezi din prima. Deoarece in prima zi curge putin deci poti sa pui si un servetel daca nu ai la indemana ala.
3. Tamponu e mai bun.
4. Pey obisnuite si seara poti sa-ti iei un din ala special daca ti se pare ca va curge mult.
Daca te doare prea tare burta poti sa iei o aspirina sau sa bei un ceai. E naspa cand esti pe stop, da nu moare lumea. Sigur, nimeni nu e pregatit. Da tb sa se intample si asta. Nu te ingrijora ca va fi bine. Daca nu iti vine regulat la inceput nu te stresa ca e normal.
SUCCES! happy

| Je_1276 a răspuns:

Pei mie mi-a venit ciclul de la 10 ani fara 3 saptamani...si acum am 11
1.In prima zi am simtit cum imi curge si mi-am pus un servetel, pentru ca nu curgea mult, iar a 2 a zi am pus un tampon mai mic...a 2 a oara cand mi-a venit ciclu am inceput cu tampoane mari.
2.Trebuie sa ai la indemana un tampon mic sau un servetel.
3:Cele mai bune sunt tampoanele
4.Pei,de obicei,noapte imi pun tamponul, si pun si vata peste el ca sa nu ma patez.
Pei, pe mine nu ma doare nimic cand imi vine ciclu.Cand imi vine simt pur si simpu cum ma patez. Daca te doare burta sau ceva, trebuie sa iei un ceai sau aspirina.Sincer,eu mi-as fi dorit sa nu am ciclu, decat la 12-13 ani.Dar daca s`a intamplat sa imi vina la 10 ani fara 3 saptamani, nu poti sa opresti...

| dianacool explică:

Multumesc fetelor..Toate raspunsurile au fost foarte folositoare si am inceput sa le aplic.:*

| Iuliana186 a răspuns:

1. Cât vezi o pată roşie pe lenjerie.
2. Să foloseşti absorbante.
3. ABSORBANTE!
4. Depinde de fiecare persoană. Eu folosesc Bella for Teens.

| andreea6435 a răspuns:

1 o sa te doare burta cel mai des si simti ca iti curge
2 trebuie sa ai mereu intr-o geanta sau un buzunar un absorbant
3 absorbantele sunt cele care le lipesti pe chilot si tampoanele sunt interne.eu zic la inceput sa folosesti absorbante
4 cele mai bune sunt always
mie prima data mi-a venit surpriza.eram putin deranjata la burta dar nu ma asteptam.pentru a te proteja zilnic si a reduce riscul de a te pata daca iti vine surpriza foloseste protejslipuri.sunt niste absorbante mici si pot fi folosite zilnic.la inceput ciclul va fi neregulat. poate sa iti vina odata si apoi sa nu iti mai vina 2-3 luni sau poate veni la 1-2 saptamani distanta.important este ca tu sa fi atenta.trebuie sa te speli regulat dar sa nu faci baie. eventual dus sau doar spalare jos. ceea ce trebuie sa mai sti e ca nu trebuie sa faci sport pentru ca te poti pata si mai rau poti face hemoragie.bafta