| filipeyre a întrebat:

Daca prietenei mele trebuie sa ii vina ciclul, o putem face? Mai ales neprotejat?
Dar daca ii vine ciclul, putem s o facem neprotejat? Nu are un ciclu scurt

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

ULTIMELE 9-10 zile ale ORICARUI CICLU MENSTRUAL indifferent de lungimea acestuia, sunt 100% NEFERTILE si reprezinta perioada de infertilitate ABSOLUTA. Din acest motiv in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA in cazul in care acel ciclu este REGULAT si data/ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se poate determina precis, sau cu o abatere care sa nu depaseasca niciodata mai mult de +/- 1 zi, maxim 2 zile fata de data calculate/prognozata. Primele 8-9 zile in care sunt incluse zilele de menstruatie, in cazul ciclurilor menstruale mai lungi de 26-27 de zile, reprezinta perioada de infertilitate RELATIVA, zile in care exista o foarte mica posibilitate (5-8%) de a se forma o sarcina, insa numai/doar in cazul in care s-ar produce dereglari hormonale severe. Ignora raspunsul ERONAT si 100% FALS dat de TheLightbulb. rolling on the floor Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, puteți face sex i preajma venirii menstruației.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În acest timp, ovarele ei vor elibera un ovul, deci nu îţi recomand să intretii relaţii sexuale neportejate în această perioada, dacă nu îţi doresti un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu iti recomand pentru ca in timpul ciclului se iau mai multi microbi si virusi si ar fi bine mereu sa o faci protejat pentru ca sunt multi virusi care iti afecteaza sanatatea(eu am luat hpv si nu e deloc placut). Succes! Asculta sfatul nostru si folosi prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa faci sex atat protejat cat nici neprotejat nici daca trebuie sa ii vina menstruatia cat nici cand ii vine.