| anonim_4396 a întrebat:

Hey tpu.Am luat la simularea de la mate 5 iar la romana 7 sad mi-e teama pentru examen, mă străduiesc să învăț dar nu vad niciun rezultat, mi-e foarte frică.
P.S sunt a 8-a

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca te straduiesti, odata ce pierzi noptile privind filme, in loc sa dormi, ca a doua zi sa ai creierul clar si odihnit, sa asimileze materia pe care o ai de invatat.

| Catrice a răspuns:

Nașpa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mate trebuie să faci exerciții pe bandă rulantă, iar la română să ai o idee ce trebuie sa scrii in compunerile alea, nu să le inveți pe de rost, doar să nu fi pe lângă, adică le citești și tu de câteva ori.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu te mai stresa și necaji

I-ați o sawurma cu usturoi și un Pepsi rece numai bine

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce ai gresit. La mate pur si simplu trebuie sa exersezi mai mult, tot felul de probleme / teste etc, iar la romana sa citesti mai mult, sa faci exercitii de intelegere a textului si sa lucrezi pe compuneri narative cu teme diverse, la fel si la scrisoare / pagina de jurbal / rezumat, nu cred ca problemele tale au fost la gramatica (din simplul motiv ca exercitiile sunt banale), insa ar fi bine sa repeti si gramatica.

| iMihai98 a răspuns:

Se putea si mai rau. Eu am luat 4.5 la mate si 6.5 romana in simulare iar in examen 6.8 mate 8.65 romana.
Ca sa-ti cresti media te axezi pe ce n-ai stiut sau ce ai gresit.

| IeaMariaAndreea7 a răspuns:

Ia o usor, treci mai întâi prin elementele de bază apoi cu cele mai grele. Nu te speria, nu ajuta cu nimic. Învața cate puțin în fiecare zi dar nu uita sa faci si altceva, nu ajuta cu nimic daca lucrezi 24/24 La materi. Ia pauze si nu uita ca azi avem net si toate informatiile sunt aici, sunt extrem de multi oameni si multe videoclipuri pentru a ajuta clasa a 8 a.