| underc0ver a întrebat:

Hey TPU;)
Am si eu niste probleme cu PC-ul cu care ma confrunt de vreo 2-3 ani:(

Problemele sunt:

PC-ul merge ingrozitor de incet:(

Jocurile se blocheaza (inainte nu se blocau):((

Netul merge extrem de greu:((

Iar videoclipurile de pe YouTube merg foarte greu(aici cred ca e reteaua prea incarcata.ca pe alte site-uri merg perfect vodeoclipurile, dar daca aveti un program sau sa imi spuneti ce trebuie sa fac, v-as fii recunoscator).
Mentionez ca am :
Machine name: EDDY
Operating System: Windows XP Professional (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp.080413-2111)
Language: English (Regional Setting: English)
System Manufacturer: VIA Technologies, Inc.
System Model: KT600-8237
BIOS: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
Processor: AMD Sempron(tm) 2600+, MMX, 3DNow, ~1.8GHz
Memory: 512MB RAM
Page File: 264MB used, 4217MB available
Windows Dir: C:\WINDOWS
DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)
DX Setup Parameters: Not found
DxDiag Version: 5.03.2600.5512 32bit Unicode

(La scrierea a tot ce e mai sus am folosit asa :My >>Computer-Windows-System >32-DxDiag. exe

Display Devices
Card name: NVIDIA GeForce FX 5200
Manufacturer: NVIDIA
Chip type: GeForce FX 5200
DAC type: Integrated RAMDAC
Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_0322&SUBSYS_00000000&REV_A1
Display Memory: 128.0 MB
Current Mode: 1280 x 768 (32 bit) (60Hz)
Monitor: Plug and Play Monitor
Monitor Max Res: 1600, 1200
Driver Name: nv4_disp. dll
Driver Version: 6.14.0011.7516 (English)
DDI Version: 9 (or higher)
Driver Attributes: Final Retail
Driver Date/Size: 5/2/2008 22:46:00, 6108160 bytes
WHQL Logo'd: n/a
WHQL Date Stamp: n/a
VDD: n/a
Mini VDD: nv4_mini.sys
Mini VDD Date: 5/2/2008 22:46:00, 6554496 bytes
Device Identifier: {D7B71E3E-4062-11CF-EC7E-0B2000C2CB35}
Vendor ID: 0x10DE
Device ID: 0x0322
SubSys ID: 0x00000000
Revision ID: 0x00A1
Video Accel: ModeMPEG2_A ModeMPEG2_B ModeMPEG2_C ModeMPEG2_D

Acum vreau sa imi cumpar o memorie RAM de 2 GB si Placa Video Gainward nVidia GeForce GT220, 1024MB, GDDR3, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E (http://www.emag.ro/......8336-1930)

Mai vreau sa mentionez ca folososec CCleaner si fac curatenie regulat in PC-ul meu;)

Sper ca am fost destul de explicit ca sa nu existe complicatii:D

PS:Asa ca un apropo, daca puteti sa imi explicati in detaliu ce trebuie sa fac si cum, ar fi perfect:)Deoarece am doar 11 ani:)Desi sunt destul de bun la calculatoare(Nu ca ma laud), adica am instalat windows-uri, si am facut diverse programe cu care inchizi PC-ul cuiva:))Asta m-a ajutat :)))))Dar mi-e frica sa nu prajesc PC-ul:)

Si (Nu ca as fii pretentios)dar va rog sa nu imi trimiteti commuri genul:"Roaga pe cineva sa o faca..."Sau ceva de genu :D

Acum.trebuie sa recunosc...la schimbarea placii video o sa am nevoie de ajutor...:D

Dar mai am o cerinta:D

Imi puteti da un site sau un videoclip de pe net cum se monteaza memoria RAM va rog? Ca am vazut acolo, in interiorul PC-ului ca sunt niste "clesti" albi care tin RAM-ul dar nu stiu cum sa le desfac pentru a schimba memoria RAM :D

Si mai vreau sa mentionez ca am un PC DELUX exact ca aici : http://anunturigratis.activeboard.com/t45364645/vand-uni tate-pc/

Sper ca am fost destul de explicit:D:);)

VOT+FUUUNDDAA:X:X:*:*

Iar daca vreti puteti sa ma contactati la Id de mess:angel.music00@yahoo.com

Bye Bye

Răspuns Câştigător
| Jigsaw a răspuns:

PC-ul in sine e slab,nu merita sa mai bagi bani in el, fa un upgrade total, si ia-ti altul.

2 răspunsuri:
| ShadowSKQ90 a răspuns:

Ai incercat sa reinstalezi windowsul mai des? sau probabil ai prea multe programe-jocuri in PC si e full,si de aceea merge greu,incearca sal tii ordonat (daca nu joci un joc stergel, sau daca nu iti trebuie un program stergel)daca stau acolo degeaba acupa loc, si o sa iti mearga si greu

| LeAnonim1 a răspuns:

Procesorul e cam slab si poate ai prea putin spatiu pe C: