| fairylights00 a întrebat:

Daca vreau sa ma duc la un liceu particular, trebuie sa mai dau examenul de capacitate? Sau doar admiterea la ei? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Examenul de Evaluare Nationala ( de "capacitate" cum il denumesti tu!) este sustinut numai de catre absolventii clasei a 8-a care doresc sa urmeze cursurile liceale ale invatamantului de stat in regim gratuit.
Cei care, din anumite motive, opteaza pentru o scoala particulara (gimnaziala, liceala) cu plata unei taxe anuale sunt selectati si admisi in baza unor criterii stabilite de respectiva scoala.

| christall a răspuns:

Trebuie sa-ti inchei mai intai situatia pe 8 clase, adica sa dai evaluarea si apoi poti sa mergi la liceu. public sau privat. Succes!