| anonim_4396 a întrebat:

Hey, TPU!fundita celui mai bun raspuns! Deci, eu vreau sa ma apuc de la anul de dans, pentru ca mi se pare ca mi se potriveste si chiar mi-ar place. Tata spune ca da, el a de acord deoarece daca stii sa dansezi bine te integrezi in societate, te lauda lumea pentru stofa ta de dansator, etc. Dar mama, bineinteles ca trebuia sa comenteze si a inceput sa spuna ca ea ar vrea sa fac inot, handbal, volei, baschet, tenis etc. Ei doar astea i se par sporturi.Eu vreau sa o conving sa ma dea pentru inceput numai la dans, dar nu vrea sa priceapa si spune ca ea nu vrea sa fiu considerata doar o dansatoare si chestii de-astea.Cum sa ii spun mamei ca eu chiar vreau sa merg la dans si nu la inot, tenis, etc? Eu as vrea sa merg si la inot, dar pe langa asta in special la dans.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

Buna Ariana,
Din cate am inteles eu, tu vrei sa mergi la dans. Tatal tau este de acord, dar mama ta nu. Incearca sa ii arati ca este buna decizia ta si ca dansul este un sport frumos. Sincer si eu sunt la dansuri (nu merg tot timpul, deoarece am de citit, invatat, compus etc... dar imi gasesc timp si pentru pasiunea mea). La inceput, parintii nu prea au fost de acord, deoarece credeau ca imi ocupa timpul foarte mult. Dar am cautat in asa fel, incat sa am timp pentru toate. Spune-i mamei tale ca iti place dansul foarte mult si ca iti doresti sa practici acest sport. Spune-i ca este dorinta ta/pasiunea ta si ca vrei sa devi o dansatoare, dar explica-i ca vei avea timp si pentru alte lucruri...

Bafta!
Si sa imi spui cum a mers...
O zi buna.

1 răspuns:
| Muresan_6009 a răspuns:

Nu te lasa manipulata de mama ta. Daca iti place sa dansezi du-te la dans.E un sport frumos nu ai ce sa pierzitongue.Mama ta iti impune niste sporturi care ii plac ei, deci le-ar face ea(dar nu are timp fizic si energie).Spune-i mamei tale sa nu te mai controleze ca o papusa, si daca iti mai zice ce decizii sa ei spune-i sa le faca ea daca ii plac asa mult. Daca crezi ca esti in stare impune-ti punctul de vedere si spune ce vrei pentru ca o sa te ajute in viata. Daca tot timpul faci ce zic altii la un moment dat o sa iti para rau si o sa fie prea tarziubig grin.
succes la lectiile de dans, pun pariu ca o sa fii o dansatoare exceptionala!