| xDoll a întrebat:

imi puteti da si mie niste descrieri pentru zodia pesti?
cea mai interesanta FUNDA+VOT! (da va rog sa nu cereti funda)
mersi mult :*:*

Răspuns Câştigător
| MiruFcrb a răspuns:

Bunahappy
Zodie feminina de apa, predominant emotionala, psihica, guvernata de planeta NEPTUN, planeta care sporeste imaginatia, intuitia, simtul premonitiei, sensibilitatea, receptivitatea, dar si naivitatea, influentabilitatea, nehotararea, obsesiile, lipsa de simt practic, maniile, depresiile, idealismul.

Nativul in Pesti este impresionabil si compasiv, bland si amabil, visator si idealist. Cel nascut in Pesti este prea sensibil la influentele si nevoile celorlalti, incat ar fi capabil de adevarate sacrificii pentru cei care ii cer ajutorul, exagerand chiar in aceasta privinta. Este omul care e capabil sa se dedice o viata
binelui altuia fara sa il intereseze propria bunastare. Compasiunea sau afectiunea pentru ceilalti este fara limite la Pesti. Are o fire foarte schimbat-oare, cu toane si capricii, cu mari modificari de dispozitii de la o clipa la alta, de aceea nu se poate baza nimeni pe el. Nu e in stare sa spuna adevarul crud in fata ci o face cu multa discretie si subtilitate, disimulandu-se in spatele multiplelor masti sau personalitpati pe care le poate dezvolta. Este un om fragil de felul sau, nu este foarte rezistent la boli
, dar cel mai sensibil punct este sistemul nervos, care poate fi adeseori victima bolilor sau dependentelor de tot felul (inclusiv vicii). Pestele doreste sa fie mereu in preajma cuiva: partener de viata, familie, prieteni, pentru ca nu suporta singuratatea si simte in permanenta nevoia de a fi de ajutor. Poate avea talente deosebite in domeniul artelor (mai ales actorie) dar si in domenii ce necesita calitati de vindecator. Are tendinta de a se ingrijora excesiv de mult pentru unele probleme, ceea ce poate naste tendinte spre paranoia sau manii intense. Se poate rupe cu totul de realitate si sa traiasca intr-o lume utopica, fiind semnul cel mai visator dintre toate. Pentru ca e mereu cu gandul dus, traind intr.-o lume rupta de realitate, poate rata sanse importante in viata de zi cu zi si poate suferi mari deziluzii cand va intelege realitatea.

2 răspunsuri:
| Kiiiissss a răspuns:

Semn feminin, mutabil, de apa, avand drept metal cositorul, culoare subtila albastru deschis, piatra pretioasa crisolitul, verbul caracteristic - "a cunoaste".

Zodia cea mai orientata spre mistic si ocultism este aceasta zodie a Pestilor. Nativii zodiei sunt milosi si nu pot sa vada pe altii cum sufera. Intotdeauna ei sunt intelegatori cu animalele, cu copii si cu toti cei aflati in necaz. Pestii au tendinta de a tolera adversitatile pe care le intalnesc in viata lor si sa sufere din adancul fiintei lor. Cei nascuti in aceasta zodie sunt de obicei modesti, uneori timizi si cu putina incredere in ei insisi. Sunt dispusi sa-si imparta gandurile si sentimentele cu ceilalti si sa treaca peste bariere religioase si sociale. Fiind nascuti sub semnul apei, nativii din Pesti pot prezenta adesea o slabiciune caracteristica pentru alcool. Pestii sunt socotiti drept cel mai "nelumesc" semn din zodiac. Este aproape imposibil ca pentru firea nativilor din aceasta zodie sa existe vreun model tip, Pestii neavand trasaturi comune in ceea ce priveste firea. Pestii traiesc intens emotiile si cedeaza usor, fiind inselati de cei lipsiti de scrupule sau automintidu-se ei insisi uneori. Nativii din Pesti au imaginatie si sunt impresionabili si receptivi la tot ce se intampla in jurul lor. Au si tendinta de a cadea in stari depresive. Uneori sunt cuprinsi de negativism lipsindu-le scanteia de viata si energie. Ca si sfat pentru cei nascuti sub acest semn este ca ei trebuie sa=si cultive atitudini pe care le pot controla mai bine, pozitive si sa fie mai putin subiectivi.

smug sper sa te ajuute!

| monikablondie a răspuns:

Eu insami sunt zodia pesti big grin. Principalele calitati ale zodiei pesti sunt: sensibilitate, capacitati paranormale, altruism(descrierea este de pe un sitewinking )
Cea mai puternica dorinta: iluminare spirituala
Defecte: pesimism, preferinta pentru anturaje rele

Complex, intelegator, prietenos, nativul din zodia Pesti este un visator. Intampina greutati in a fi practic. Nativul din zodia Pesti este sensibil, impresionabil, comod si sociabil, modest si dispus sa se sacrifice pentru altii. Are mult umor.

Relatii intre zodia Pesti si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Rac, Scorpion
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Gemeni, Fecioara, Sagetator
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia Sagetator
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia Gemeni
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia Berbec
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia Fecioara
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia Rac
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile Scorpion si Varsator.