| anonim_4396 a întrebat:

In ultima vreme au aparut tot mai multe filme cu vampiri. Mie mi se par filme interesante. Dar oare exista intr-adevar vampiri? Sau cel putin au existat candva? Existe ceva dovezi care sa demonstreze asta? Cel mai bun raspuns primeste funda.happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,ei nu au existat niciodata.Zmei,sirene,extraterestri,balauri etc. sunt toate doar imaginatia omului.
Ce ar fi lumea fara un pic din aceste povesti? Ar fi pur si simplu seaca...
Desi un miez de adevar(nucleul din care au fost create) exista.
Vampirii au fost creati dupa cartea lui Bram Stoker, in care era vorba despre cat de crud era un domnitor al tarii noastre(Vlad Tepes). Povestea este exagerata, dar el era crud.
Sper ca te-ai lamurit.
smug
Sau sunt unii autori(de ex.L.J.Smith)care vad altfel vampirii, au creat alte povesti despre ei.

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Hai mai.
si eu ma uit la multe filme cu vampiri si citesc si carti cu asa ceva dar nu cred.
eu cred ca aceste povesti cu vampiri si ca au coltzi si ca traiesc cu sange etc sunt poveste SF care au fost inventate cu mult timp in urma.
in niciun caz nu sunt adevarate. sa fim seriosi.

| loveyouforever a răspuns:

Buna.si eu am tot vazut filme cu vampiri in ultima vreme.chiar mi se par interesante:p
acceasi intrebare mi-am pus-o si eu! si m-am dus si am cautat la biblioteca pe internet etc etc si am gasit si mi-am clarificat:ei nu au existat, nu exista si nu vor exista niciodata! st doar niste "povesti nemuritoare" de pe timpurilaughing

funda?:X

| HallyKity a răspuns:

Pai dovezi care sa indice 100% ca ei exista nu au aparut zvonurile ca ar exista astfel de creaturi provin din povesti din trecut, oameni puratamdu-le de la unii la alti dea lungul secolelor si dezvoltandu-le.
Se spune ca a existat cu adevarat un vampir care provenea chiar de pe meleagurile noastre si anume Dracula despre el se spunea ca este crud nemilos ca dormea intr-un sicriu(acum hai sa fim seriosi)sa ca se hranea cu sange pe care le bea din gatul victemelor sale (oameni), cat de reala a fost poveste asta nu putem stii cu siguranta poate e doar o eticheta de publicitate prin care tara noastra are de castigat pentru ca de Haloween Transilvania e plina de turisti straini fascinati care arunca bani in stanga si in dreapta deci punct pentru noi.
uni sustin ca au fost gasite corpuri secate de sange intr-un fel in care animalele nu pot face fara sa raneasca victima alti ca ar fi fazut cu ochii lor astfel de oameni cu puteri supranaturale dar daca ar fi sa credem tot ce se spune nu am mai iesii de sub patlaughing
Si despre filme si eu sunt o mare fana al filmelor cu vampiri la fel ca toti adolescentii cred si tocmai asta este oamenii au vazut ca chestia asta pica bine si si se vinde bine asa ca au dezvoltato creand tot felul de filme despre vampiri sau publicand tot felul de carti care sa sparga topul vanzarilor.
Deci pe scurt vampiri nu exista si bine ca nu exista eu ii prefer in filme si atat na-s cam vrea sa dau de unu in realitate poate doar daca ar fi Damon din jurnalele vampirilorlove struck dar nici cu ala daca stau bine sa ma gandesc ca tot rau e laughing
te -am pupat :-xfundita; d

| deea07 a răspuns:

Pai eu zic ca filmele au o picatura de real, e adevarat ca s-au lansat mii si mii de legende pe baza vampirilor, dar fi sigura ca nu exista. Pe timpuri se credea ca Vlad Tepes este celebrul Dracula, de aici au tot pornit povesti si povestioare. Poate ca e si dorinta omului de a fi nemuritor si perfect, precum se spune despre vampiribig grin Pupici:*

| summer12 a răspuns:

Baloo, esti sigur de E.T? big grin