| TheKitty a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu un subiect de teza la limba romana? Dau fundita! De la exercitiul 3 incolo nu am stiut

3. Mentioneaza ce parte de vorbire din enuntul: "Nu intalnim la el vreo structura sociala" au cuvintele: "nu intalnim"; "la el"; "structura"; "sociala".

4. Precizeaza functia sintactica a cuvintelor "sai" si "sunt slabi" din fragmentul "muschii sai sunt slabi".

5. Transcrie un adverb de mod, o locutiune verbala, un verb predicativ la diateza pasiva si un adjectiv articulat, antepus substantivului determinat din enunturile: "pasarea oboseste repede atunci cand trebuie sa-i utilizeze; dar aceste distante sunt calculate in linie dreapta, fara sa se tina seama de nenumaratele zigzaguri generate de cautarea curentilor favorabili de aer."

6. Construieste un enunt in care sa existe un complement de agent exprimat printr-un pronume nehotarat.

Va multumesc! Nu uitati, dau funda pentru raspunsul cel mai corect! Si scuzati categoria, dar vreau rspunsul cat mai urgent!

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

3. nu intalnim - verb
la el - pronume personal
structura - substantiv comun
sociala - adjectiv
4. sai - atribut pronominal genitival
sunt slabi - predicat nominal
5. repede - adverb de mod
sa se tina seama - locutiune verbala
nenumaratele - adjectiv articulat antepus substantivului zigzaguri

6. Temele nu sunt scrise cum trebuie de unii.
de unii - complement de agent exprimat prin pronume nehotarat

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Multumesc de fundita happy

| Cosmina_Cosmy_1992 a răspuns:

La 3 nu stiu, la 4 : sai = At.s.g, sunt = predicat, slabi = at.ap, si restul nu le stiu ca is in cl a v-a