| babiibaaaa a întrebat:

vreau si eu niste statusuri pentru prietene false. cu injuraturi pentru ca eu am avut incredere in ele si ele si-au batut joc. sigh Fundita :*

1 răspuns:
| IubithaThaa a răspuns:

Adevaraţii prieteni sunt aceia care se află alături de noi atunci când ni se întâmplă lucruri bune şi se bucură de victoriile noastre. Falşii prieteni apar în momentele grele, cu mutra plouată, "de solitaritate" cu noi, dar de fapt suferinţa noastră îi consolează pentru viaţa lor mizerabilă.

Citatul următor, se poate referi atât la prietenie adevărată, cât şi falsă. Depinde din ce perspectivă îl iei:

Timpul cere vamă oricui, cu excepţia prieniei!

Nu cred că există prieteni, ci doar momente de prietenie.

De ce spune prietenie adevărată, cand, dacă nu e adevărată, nu e prietenie?

Prietenii adevarati sunt langa tine la bine si la greu, nu te lasa cand ai probleme, prietenii falsi sunt cu tine la bine, la greu dispar cand ai probleme, se fac ca nu te cunosc.

Prietenul adevarat nu profita de tine, prietenul fals si-ar da in cap ca sa ii dai si lui ceva…
Prietenii adevarati mi-au spus pe fata ce au avut de zis, prietenii falsi pe la spate m-au barfit.