| IleftmyheartinTokyo a întrebat:

Imi explica va rog cineva pasii in a deveni o tipa populara si fara inhibitii? Pot spune ca desi incerc sa fiu populara, am impresia ca mi se cuvine tot si sunt tupeista.

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Intr-adevar, a fi popular, in muzica populara de exemplu, e cea mai mare distictie. Acest lucru inseamna, ca trebuie sa te faci atat de placut, respectat si iubit de toata lumea. E foarte greu pentru un artist, apoi pentru noi muritorii de rand. Nu cred ca tu ai inhibitii atata timp cat tu crezi ca ti se cuvine totul.Problema cu devenitul popular, e un pic cam cu doua taisuri.Trebuie sa te gandesti bine, vrei sa fii populara in general sau doar in cercul tau de prieteni.Pentru prima varianta, ai mult de muncit, pentru cea de a doua varianta, e mai simplu, dar depinde si de '' calitatea '' gastii. Pentru prima varianta, imi vine in minte o poveata de-a marelui literat Alexandru Graur (care pe vremuri facea o emisiune super despre limba romana). Acesta zicea asa: e frumos sa ne adresam cu '' sarut mana '' chiar si unei femei de serviciu.Sau alta: sa nu faci niciodata vreo remarca plina de rautate. Tot de la d-l Graur: o doamna trece pe strada cu un catelus si cineva spune :''pupal sub coada, madam''. Pasii sunt marunti si nu trebuie decat sa arati interes fata de cei din jur, sa arati ca te intereseaza ceea ce fac, ce gandesc, sa nu fii caustica, sa stii sa glumesti, sa nu jignesti, sa nu privesti de sus, sa nu fii nepasatoare fata de problemele lor, sa te implici, sa ai idei traznite dar nu nebunesti, sa incerci sa nu-i privesti cu dispret cand nu stiu ceva, sa-i ajuti sa priceapa un lucru, etc, etc.