| blonda_6663 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum e cu domeniile si serverele?
exemple de hosturi gratuite.
ce este un server? astea levda hostul sau se platesc? pot fi si gratis?
eu as vrea sa creez un site care sa fie accesibil in strainatate. cum e mai bine sa aleg toate astea? (nu e un site porno big grin).

Răspuns Câştigător
| ElektroViruss a răspuns:

Domeniile.ro se platesc pe viata (in jur la 30 - 36 EUR )
domeniile.com,. info,.net, etc se platesc pe luna ( intre 5 si 9 EUR / luna )

iti mai trebuie un server unde sa hostezi fisierele site-ului... serverul este de fapt tot un computer.
Taxa pentru servere se plateste / luna. de la gasesti de la 2 EUR / luna pana la cateva sute de EUR / luna. in functie de nevoile tale :)

hosturi gratuite sunt foarte multe :
ex : xhost.ro | 000space.com | www.3x.ro

1 răspuns:
| Angel0 a răspuns:

Romtelecom ofera servicii complete.Incearca beonline.ro