| mondici a întrebat:

Imi puteti spune niste propozitii unde substantivul "luna" sa fie in cazul genitiv si vocativ?
Pentru cel mai bun si rapid raspuns ofer funda!

3 răspunsuri:
| DirviziuQ a răspuns:

Genitiv: Stralucirea orbitoare este a lunii de pe cer. ( a cui?)
Vocativ (putin cam ciudat): Luno, mai rasari macar odata pentru mine!

| Dackvareder123 a răspuns:

Genitiv: Stralucirea lunii ma incanta.
Vocativ: Ramai pe cer, luno!

TPU are o politică prin care nu încurajează intrebarile pentru teme. happy

| alexutza02matza a răspuns:

Genitiv: Lumina alba a lunii imbraca totul ca un strat de nea.
Vocativ: -Luna, tu, vino si imbraca totul cu matasea-ti argintie!