| EugenEB a întrebat:

In box este permis cand runda este inca in desfasurare iar arbitrul nu a declarat ca aceasta s-a terminat sa lovesti in fata un adversar care este cu spatele la tine? Te duci in spatele lui si il lovesti in maxilar, cam la asta ma refer?
Este permis? Teoretic este corect deoarece nu ai dat in partea din spate a adversarului.
Este permis sa lovesti adversarul in inima? Sau nu ai voie? Doar abdomen, coaste si cap?

1 răspuns:
| Richard01 a răspuns:

La box poti lovi de la abdomen in sus.In inimia nu prea am vazut lovindu-se,însă nu rezolvi mare lucru cu o lovitură in jurul inimii,trebuie sa lovesti des in zona ficatului,coastelor,fetei,trebuie sa combini loviturile ex :incepi sa lovesti in serie la coaste si ficat si apoi termini cu o lovitura sub barba sau un croseu,in interval de cateva secunde, boxul este un sport in care viteza si conditia fizică conteaza foarte mult. In cap nu prea poti lovi, doar daca e in corzi si nu e pozitonat bine, in primul rand trebuie sa inveti cum sa stai corect in garda, cum sa te pozitionez si cum sa lovesti corect. Dacă faci acest sport vei afla de la antrenor exact toate regulile.Succes!