| Celldweller a întrebat:

In triunghiul dreptunghic ABC, masura unghiului A = 90 grade, AD ⊥ BC, D ∈ (BC) se cunosc doua segmente si se cere sa se calculeze celelalte segmente necunoscute: BD, BC, AB, AC

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Mare puturos ești.
E teorema înălțimii, o aplicație de cel mai mic grad de dificultate a teoremei înălțimii. Du-te și deschide caietul de mate, distrusule. Mari cretini pe lumea asta frate.
Baftă

| andreeagabriela a răspuns:

Pai u ce segment stii zi ca sa te ajut big grin

| DenisPericolPublic a răspuns:

Nu-ti faci temele aici!(da-mi masurile segmentelor prin mesaj si iti fac problemalaughing)

| szecteles a răspuns:

Da.mi msj pe privat cu masura celorlalte segmente si iti zic