| anonim_4396 a întrebat:

Întâi de toate: Salut!
Așa...deci am o întrebare pe care nu am reușit să o pun nimănui că să nu înțeleagă cine știe ce alt lucru.
Un doctor îi prescrie unui pacient o tabletă care se presupune că l-ar ajută să se face bine repede. Pacientul o ia, și după are o atitudine foarte pozitivă în privință bolii, fiind sigur că se va vindecă, și după își găsește alte preocupări. Pacientul se vindecă după ceva timp.
Așa. ceea ce nu înțeleg eu este faptul că :
Pacientul nu se vindecă datorită atitudinii sale pozitive? Nu se vindecă datorită înlăturării grijilor față de boală? Adică psihicul este cel care vindecă, și nu tabletă aceea?
Nu știu dacă ați înțeles ce vreau să spun, dar stau să aștept răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Efectul placebo este des folosit pentru vindecare.Stresul este catalizatorul principal la multe boli, cine spune ca absenta lui si gandurile pozitive nu vindeca? Sunt destule documentare care spun ca pe viitor o sa fie posibil sa ne vindecam singuri, doar cu mintea noastra.
Atitudine pozitiva + incredere in doctor + increderea doctorului in medicament + rezultate cu sansa de reusita mare in urma administrarii medicamentului + siguranta ca totul o sa fie bine = Win.

1 răspuns:
| xSweetAnGeLx a răspuns:

Am inteles ceea ce ai vrut sa spui happy si iti spun ca e adevarat... si la mine merge asta adica nu ma vindec asa repede, dar incerc sa fac sa nu para boala una dintre preocuparile mele principale, nici nu imi place sa iau tablete, au un gust. sad si nici isi fac efect asupra mea. ma simt mai bine atunci cand sunt bolnavioara sa zambesc si sa ma gandesc la lucrurile care imi plac mie decat sa stau in pat si sa ma indop cu medicamentehee hee
sper ca am ajutat happy