| tukhey23 a întrebat:

Intr-o seara asa placuta, eu m-am gandit. sa dau un search pe google si uite ce am gasit:
- Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci… zise Dumnezeu.
- Daca ai timp… i-am raspuns. Dumnezeu a zambit.
- Timpul meu este eternitatea… Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni? Dumnezeu mi-a raspuns:
- Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca…., iar apoi tanjesc iar sa fie copii; ca isi pierd sanatatea pentru a face bani……iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea Faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp.
Apoi am intrebat:
- Ca parinte, care ar fi cateva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copiii tai?
- Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc….si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc dar pur si simplu inca nu stiu sa-si exprime
sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei insisi.
- Multumesc pentru timpul acordat…. am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie? Dumnezeu m-a privit zambind si a spus:
- Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna. Octavian Paler, d-zeu sa il odihneasca sad

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Am ramas perplexa...este atat de frumos..."Interviu cu Dumnezeu"...
Oameni buni, luati aminte la cuvintele acestui mare om, ce a fost Octavian Paler...Nu va mai irositi fiecare secunda, viata este atat de scurta..intr-adevar, poti intalni obstacole care ti se pot parea ireductibile, insa cu multa vointa si incredere, vei reusi...haide-ti sa ne construim o viata frumoasa, o viata placuta, imbinata cu dorinta de perfectiune si bunatate happy

13 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Suuuuuuuuuuuuuuper! Chiar voiam sa te intreb pe cine ai citat? O alegere minunata in aceasta zi de sambata, o alegere care te face sa te gandesti la tine, la cei din jurul tau si nu in ultimul rand la Dumnezeu.

| Annitu a răspuns:

Mi-e lene sa citesc atat!big grinbig grinbig grinlaughing

| Parintele a răspuns:

Pe patul de moarte unii oameni incep sa-si piarda ratiunea.
Iar texte d-atea usoare pot scrie si eu daca vreau sa fac o impresie de bun crestin.

| moonY a răspuns:

Da, e poetic.insa..nu e nevoie sa aducem in discutie cuvantul "dzeu" ca sa intelegem sensul acestor cuvinte si sa dam atentie acestor "lectii de viata".
si sincer..lucrurile astea le'am invatat din experienta.

| lia a răspuns:

Este frumos, a pus in evidenta faptul ca in zilele noatre nu mai sta nimeni sa mai analizeze ce face, lucrurile sunt facute in graba, nimeni nu are timp sa stea in fiecare zi macar 5 minute, sa se gandesca la ce a facut bun pentru cel de langa el in acea zi.
Este trist cum pierdem atatea lucruri frumoase doar pentru ca suntem nevoiti sa ne gandim la ziua de maine sad

| cotzobel a răspuns:

E superba.l.am primit si eu printr. un email e facut cu un program are imagini.in fine... e super faina

| kh1ss a răspuns:

No god... daca poti sa scrii si tu... de ce nu o faci?

| kh1ss a răspuns:

Mai stiu si eu o scrisorica... scrisa de gabriel garcia marquezbig grinaca pentru o clipa Dumnezeu ar uita ca sunt o marioneta din carpa si mi-ar darui o bucatica de viata, probabil ca n-as spune tot ceea ce gandesc, insa in mod categoric as gandi tot ceea ce zic.

As da valoare lucrurilor, dar nu pentru ce valoreaza, ci pentru ceea ce semnifica.

As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina. As merge cand ceilati se opresc, m-as trezi cand ceilalti dorm. As asculta cand ceilalti vorbesc si cat m-as bucura de o inghetata cu ciocolata!

Daca Dumnezeu mi-ar face cadou o bucatica de viata, m-as imbraca foarte modest, m-as intinde la soare, lasand la vederea tuturor nu numai corpul, ci si sufletul meu.

Doamne Dumnezeul meu daca as avea inima, as grava ura mea peste ghiata si as astepta pana soarele rasare. As picta cu un vis al lui Van Gogh despre stele un poem al lui Benedetti, si un cantec al lui Serrat ar fi serenada pe care i-as oferi-o lunii. As uda cu lacrimile mele trandafirii, pentru a simti durerea spinilor si sarutul incarnat al petalelor...

Dumnezeul meu, daca as avea o bucatica de viata... N-as lasa sa treaca nici o zi fara sa le spun oamenilor pe care ii iubesc, ca ii iubesc. As convinge pe fiecare femeie sau barbat spunandu-le ca sunt favoritii mei si as trai indragostit de dragoste.

Oamenilor le-as demonstra cat se insala crezand ca nu se mai indragostesc cand imbatranesc, nestiind ca imbatranesc cand nu se mai indragostesc! Unui copil i-as da aripi, dar l-as lasa sa invete sa zboare singur. Pe batrani i-as invata ca moartea nu vine cu batranetea, ci cu uitarea. Atatea lucruri am invatat de la voi, oamenii... Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa fara sa bage de seama ca adevarata fericire rezida in felul de a-l escalada. Am invatat ca atunci cand un nou nascut strange cu pumnul lui micut, pentru prima oara, degetul parintelui, l-a acaparat pentru intotdeauna.

Am invatat ca um om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice. Sunt atatea lucruri pe care am putut sa le invat de la voi, dar nu cred ca mi-ar servi, deoarece atunci cand o sa fiu bagat in interiorul acelei cutii, inseamna ca in mod neferecit mor.

Spune intotdeauna ce simti si fa ceea ce gandesti. Daca as stii ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea dormind, te-as imbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau. Daca as stii ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o imbratisare, un sarut si te-as chema inapoi sa-ti dau mai multe. Daca as stii ca asta ar fi ultima oara cand voi auzi vocea ta, as inregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data si inca o data pana la infinit. Daca as stii ca acestea ar fi ultimele minute in care te-as vedea, as spune "te iubesc"si nu mi-as asuma, in mod prostesc, gandul ca deja stii.

Intotdeauna exista ziua de maine si viata ne da de fiecare data alta oportunitate pentru a face lucrurile bine, dar daca cumva gresesc si ziua de azi este tot ce ne ramane, mi-ar face placere sa-ti spun cat te iubesc, ca niciodata te voi uita.

Ziua de maine nu-i este asigurata nimanui, tanar sau batran. Azi poate sa fie ultima zi cand ii vezi pe cei pe care-i iubesti. De aceea, nu mai astepta, fa-o azi, intrucat daca ziua de maine nu va ajunge niciodata, in mod sigur vei regreta ziua cand nu ti-ai facut timp pentru un suras, o imbratisare, un sarut si ca ai fost prea ocupat ca sa le conferi o ultima dorinta. Sa-i mentii pe cei pe care-i iubesti aproape de tine, spune-le la ureche cat de multa nevoie ai de ei, iubeste-i si trateaza-i bine, ia-ti timp sa le spui "imi pare rau", "iarta-ma", "te rog" si toate cuvintele de dragoste pe care le stii.

Nimeni nu-si va aduce aminte de tine pentru gandurile tale secrete. Cere-i Domnului taria si intelepciunea pentru a le exprima. Demostreaza-le prietenilor tai cat de importanti sunt pentru tine... sper sa iti placa :p

| Diva a răspuns:

E super am ramas fara cuvinte

| anonim a răspuns:

@no god-intr-un fel ai dreptate ca isi pierd ratiunea pe patul de moarte, insa nu inteleg ce cauta aici?rolling on the floor

| tukhey23 explică:

Multumesc tuturor care au rasp, sa ii zic apelului meu.Eu nu vreau sa vb de O. Paler la trec... e greu, dar trebuie sa fac.Cum zicea cineva, viata trece pe langa noi. fara sa o observam. Uite ca cineva se gandeste si la cineva la care apelam, doar la nevoie, la d-zeu.Si inca ceva, O. Paler pentru. multi e un necunoscut. dar pentru uni este o legenda, o legenda contemporana cu noi.Francezi il au pe Napelon, Italieni pe papa, nemti pe hitler... noi il avem pe O. Paler. sa fim mandri de acest mare om si caracter.
Va multumesc ca ati scris...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

tukhey23 felicitariwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E superb mesajul, imi trece un fior. Dumnezeu e totul, totul este Dumnezeu.