| dRk10 a întrebat:

Intr-un triunghi dreptunghic lungimea ipotenuzei este de 20 cm, iar masura unghiului dintre mediana si inaltimea dusa din vf unghiului drept e de 30 de grade. aflati lung inaltimii.

Răspuns Câştigător
| Andra_1279 a răspuns:

Faci desenul. Notezi AD inaltimea si AM mediana. AM va fi egal cu MB si cu MC (proprietatea medianei in triunghiul dreptunghic), adica AM=10cm. In triunghiul AMD ai unghiul D drept, AM =10cm si unghiul A = 30 grade, Asta inseamna ca DM este 5 cm (E cateta opusa unghiului de 30 de grade). Faci teorema lui pitagora in triunghiul ADM si iti da AD = radical din AM la patrat minus DM la patrat. Adica AD = radical din 100-25. AD = radical din 75 => AD=5 ori radical din 3. happy Funda?

1 răspuns:
| dRk10 explică:

Corect happy