| Raresq123 a întrebat:

Cum se calculeaza lungimea inaltimii unui triunghi dreptunghic stiind lungimea catetelor si a ipotenuzei. Pls

6 răspunsuri:
| Derbedeu24 a răspuns:

Cauta pe google :X

| RaresSebastian1998 a răspuns:

Se foloseste teorema inaltimii 2. Inaltimea = cateta 1 * cateta 2 supra ipotenuza. E usor! O sa inveti asta la scoala! Funda big grin

| marianscumpicul23 a răspuns (pentru RaresSebastian1998):

Asta e pentru arie... daca nu stiai si tu asta... tongue

| Țepeș_David_2000 a răspuns (pentru marianscumpicul23):

Daca tu nu stiai, aria unui triunghi este egala cu produsul dintre inaltimea si latura corespunzatoare supra doi, (dar tu ne esti superior, iarta.ma daca te.am suparat tongue).

| ValentinValy19 a răspuns:

C1 x C2 supra ipotenuzabig grin

| Presura_Bogdan_1984 a răspuns:

Daca sti lungimea catetelor si a ipotenuzei poti sa afli inaltimea folosind formula lui Heron.
Cu formula lui Heron poti calcula aria triunghiului atunci cand cunosti toate laturile. In mod normal stim ca aria unui triunghi este egala cu baza ori inaltimea, totul supra doi.(b*h)/2]
Cu formula lui Heron aria triunghiului va fi egala cu radical din
p(p-a)(p-b)(p-c), unde a, b, c reprezinta laturile triunghiului nostru iar p reprezinta semiperimetrul triunghiului.
Astfel am aflat aria triunghiului ca fiind valoarea "x" sa spunem.
Revenind la aria triungiului (b*h)/2=x, obtinem o ecuatie de gradul unu cu o necunoscuta "h" Mult succes!