| anonim_4396 a întrebat:

Își mai aduce cineva aminte de copilăria lui?
Ce dulciuri mâncați, ce jucării aveați și la ce desene vă uitați?
Am să încerc să împărtășesc câteva din dulciurile mele favorite din copilărie!
Dulciurile copilăriei mele :
Înghețata pe băț Alaska / Polar (ambalaj albastru cu urși polari desenați)
Înghețata pe băț Alaska era trasă/ învelită în glazură de ciocolată; iar jumătate era cacao, iar cealaltă jumătate vanilie!
Înghețată pe băț cu un cap de ursuleț format din vanilie și cacao
(nu mai știu exact denumirea ei)
Și încă mai era o înghețată pe băț nu la fel de bună ca cele de dinainte, dar oricum tot bună; era o înghețată pe băț roz în formă de rachetă!
Și era făcută din suc sau sirop înghețat!
După acestea au veni cele la cornet, și pahar de plastic cu lingurițe de la frigider!
Ar mai fi înghețatele la cornet cele în formă de spirală cu ciocolată și vanilie amestecat; și vândute la mașină / aparat de făcut înghețată!
Iar ultima ar fi cea/ cele servite în forme de bile cu ajutorul unei lingurițe, într-un pahar ciudat transparent la restaurant, ori la cornet din cărucior tip frigider!
Asta a fost cu înghețatele cele mai bune și preferate după mine!
Cele de la Magnum, și cea cu inimă, + cele noi tot la cornet glazurate cu bucăți de alune, nu se compară cu cele de dinainte!
Pe urmă au mai urmat niște minidulciuri gen : Mentosane, Bonibon, guma Turbo (care nu va fi depașită niciodată de nici o altă gumă), alte gume bune care nu le mai știu exact denumirea dar care de-obicei găseai tot felul de minitatuaje cu craniu cu șarpe / craniu cu trandafir etc, iar la unele gume primeai cadou un cartonaș cu un personaj de la TV (eu aveam cu Titanic și cu Godzila), gume făcut rol în formă de melc și băgată într-o carcasa de plastic rotundă, TicTac, caramele pătrățoase cu gust de Coca-Cola sau caramel, țigări caramel învelite în hârtie asemănătoare cu țigările, Haribo (ursuleții de gelatină cu gust de Coca-Cola), Jelibon, Mamba (un pachet de gume-caramelizate de toate fructele în formă dreptunghiulară și de dimensiunea unei pastile!
Toate așezate în rând și formând o baghetă colorată-ambalată), Maoam (asemănător cu Mamba), Pez (un fel de "medicamente" colorate cu tot felul de arome), Sugus, cipsuri Pumbar, cipsuri Cheetos, cipsuri Mr.Snacks (la care am câștigat odată o mașinuță macheta gen Hotwells foarte faină!
Mr.Snacks erau cipsurile mele preferate pentru că erau tot timpul cu câstiguri de tot felul!
Și nu orice câștiguri!),
cornurile cu ciocolată (croasant) Chipicao care tot timpul le aveam în ghiozdan înainte și după școală!
Și care veneau mereu însoțite de un acțibild cu Chipi, iar mai târziu cu Dragon-Ball Z pe care le lipeam într-un album de acțibilduri și trebuia trimis pe urmă la extragere pentru concurs; cu premii super marfă: ghiozdan, I-pod, consolă video, minge de fotbal!
Un amănunt de adăugat referitor la albumele cu Dragon-Ball Z; mi-am adus aminte că primul album fain pe care l-am avut era cu jucatori de fotbal (fotbaliști)!
Era o nebunie și bătaie pe acțiuri cu fotbaliști, cum le ziceau unii!
Ca să câștig acțiuri cu fotbaliști sau mașini de la guma Turbo, jucam țaca!
Un joc nu știu de cine inventat, dar făceam un fel de portofel din coperți pentru caiete de școală!
Iar în ele țineam acțiurile (acțibildele)!
La depărtare se punea o țaca a celui care punea la bătaie acțiurile, iar restul trebuia să le arunce pe ale lor ca pe un bumerang sau cum se aruncă o piatră plată care sare ca o broască,
Cine arunca și depășea pe cele puse la bătaie, le câștiga!
Nu mai știu exact regulamentul, dar ceva de genul îsta!
Mai erau bomboanele Chupachups care veneau însoțite de niște insecte super faine cauciucate, chiar pe băț!
(păianjen, lăcustă, scorpion, gândac)
Eu am luat un păianjen negru cu ochii roșii!
Cred că era o tarantulă!
Unele erau mai mari, altele mai mici! (insecte)
Am luat / găsit odată o bomboană Chupachups, care după lins mult, a început să își schimbe gustul!
Înainte să termin de supt bomboana se putea vedea / distinge un mic păianjen în interiorul bomboanei!
Iar când era întuneric, sau stingeai lumina, se vedea și mai bine păianjenul din interior!
Iar la sfârșit de tot din toată bomboana Chupachups rămânea puțin de gumă ciudată după un pic de mestecat!
După aia, sau înainte, au fost niște bănuți cartonați sau fosforescenți, tot cu personaje din Dragon-Ball Z!
Cei mai faini erau ăia fosforescenți!
Erau și foarte rari!
Și bătaie și neînțelegeri între mine, și cei de lângă mine! (prieteni / amici)
Mai erau râme transparente, sau jumătate roz, și jumătate albe (aștea nu erau transparente)!
Ți le dădea cu niște clești de plastic când te duceai la butic să le cumperi!
Dinți de vampiri din plastic!
Mai erau niște cipsuri foarte foarte bune, dar care nu aveau nici un fel de denumire!
Ci pur și simplu veneau într-o pungă transparentă foarte subțire, și ușor de rupt!
Cipsurile erau : ori galbene, ori roz, ori albastre, ori mov!
Aveau un gust aparte de cartofi!
Erau ușor dulci și se puteau topi și în gură!
(cipsurile erau sărate)
Baton de ciocolată Lion
Baton de ciocolată Smash!
Baton de ciocolată Mars
Baton de ciocolată Twix
Baton de ciocolată Bounty (cocos)
Baton de ciocolată Făgăraș
Baton de ciocolată ROM
Baton de ciocolată Snickers
Preferatele mele erau Lion și Smash!
Smash se aseamănă un pic cu Snickers!
Da nu știam de Snickers pe atunci!
Sau poate știam da nu îmi aduc aminte!
Mai era o ciocolată mai specială ca să zic așa, care dacă o savurai prea mult, te pișca niște bucățele roz "explozibile"!
( Toblerone, KitKat - dar aștea erau cam tari )
Africana cu lapte și alune, sau Milka din categoria aceasta!
Cele cu arahide nu îs bune deloc!
Nu recomand!
Acum nu mai sunt deloc bune cum erau atunci!
Mai ales Milka!
Iar Africana acum, e foarte rară!
Cine știe, știe!
Foarte des îmi plăcea să mănânc cereale cu lapte de la Nestle!
În special și mai ales Neaquik!
Dar consumam și altele care î-mi plăceau la fel de mult ca Nesquik, gen: Chocapic, Cini Minis, sau Cheereos!
Acum parcă nu mai sunt așa de bune cum erau înainte!
La unele dintre ele găseai tot felul de "premi" (surprize)!
Odată am găsit un CD cu un joc TAXI, dar care nu mi-a plăcut!
Altădată alt CD cu un joc video am găsit, dar nu mai țin minte exact cum îi zicea!
Mai erau și niște pufuleți unde găseai tot felul de jucării / jucărioare ieftine din plastic!
McDonalds era foarte FAIN înainte!
Numai copii cu părinți nerăbdători, care așteptau la rând, la coadă!
În special pentru jucării!
Tot locul arată aproape ca o grădiniță!
Era și clownul îla care participa la petreceri, unde am fost odată!
+ topoganul cu piscina de bile!
Băuturi î-mi plăcea să beau Prigat cu banane și căpșuni la sticluță de sticlă; sau Tedi unde puteai colora ambalajul după cel dezlipeai pe verso!
Foarte rar le găseai! (cele de la Prigat)
Și erau și puține!
Și Cola, Colaaaa la greu!
Și ceartă și contraziceri ca nu-i bună că!
Sucurile care mi-au mai plăcut cel mai și cel mai mult, erau cele de la Mirinda cu aromă de mandarine sau portocale; nu mai știu exact!
Și cea cu aromă de struguri, în special!
Erau foarte bune sucurile alea de la Mirinda!
+ că toate aveau capace cu eroii de la MARVEL!
Capacele cu eroii de la MARVEL se mișcau dacă te uitai mai dintr-o parte!
Alte sucuri care mi-au plăcut mult, erau în unele locuri, la un fel de căsuțe / tarabe din lemn unde mergeai cu sticla goală și ți-o umplea cu ce suc vrei!
Chiar și cu Coca-Cola, numai că nu era Coca-Cola originală!
Da avea un gust oarecare de Coca-Cola!
Mie cel mai mult î-mi plăcea suc cu aromă de graphuit sau kivi!
Cele mai bune erau aștea!
Coca-Cola mi-a plăcut doar cea care se servea la vreun birt / terasă!
Acolo au fost cele mai bune Coca-Cola, Pepsi și Fanta la sticle de jumate!
Exact, aproape ca cele de bere!
Vinea și ți le deschidea cu deschizătorul!
Mai era apa minerală tot cu dop ca cele de la sticlele de bere!
Da nu mai știu ce denumire avea!
Dar era foarte bună apa aia minerală!
Erau și pistoale cu pai care se introduceau în ele, ca să nu mai trebuiască să torni și să riști să verși!
Dulciurile, jucăriile, și desenele animate mi-au marcat foarte mult copilăria!
Sper că v-am creat o amintire plăcută unora dintre voi!
Voi ce alte amintiri mai țineți minte?

5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Foarte interesant, multe lucruri menționate de tine mi le aduc și eu aminte. Mai erau un fel de gume care îmi plăceau dar am uitat cum se numeau. Aceste gume erau extrem de acre la început și nu oricine le putea mânca.

| Strwberrs a răspuns:

Eu tin minte si acum cum mancam ciocolata Poiana cu prietenii. Era asa bunaa! Tin minte ca imi cumparam guma turbo de la magazinhappy mancam eugenii si pufuleti toata ziulica. Am prins si ciocolata "pitic". Nu era extraordinara dar imi placea. Tin minte ca ma uitam la "Curse Trasnite"; "Strawberry Shortcake", "Scooby Doo" si "Tom si Jerry" cu drag, de fiecare data.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! big grin Martinel se numea înghețata. laughing
https://images.app.goo.gl/kFboonTdzoEW68xA7 Acum, citesc, restul postării.winking

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Da, off, cât de frumos a fost. :( Câtă nostalgie exprimi prin tot ce ai scris. :( Vremuri bune(mult mai bune ca acum)

Cornul cu ciocolată chipicao era preferatul meu, :) de când eram la grădiniță, știam de el :D Aproape zilnic îmi cumpărau părinții. Aveau înăuntru ca surpriză, cartonașe de metal, că astea, din câte îmi amintesc :D https://www.google.ro/......ps?/search

Ai uitat de Danonino? :)) Iaurtul acela cu tot felul de magneți pentru frigider :D cu figurine cum ar fi trenulețul sau cu țări și capitale. :) Asta a făcut copilăria foarte tare.

:) Guma turbo, clar o amintire mult prea comună și cred că toți am fost fascinați de acele gume și de acele "tatuaje" Noi le lipeam sub scara blocului, pe o bară, sau pe mână. :D

Dinții de vampiri, i-am prins. :)

Am prins și gelatina aia în cutie mică (gen tomberon) :D Toți își doreau să cumpere. :)

:D Să nu uităm, de bakugan, care era difuzat și pe Cartoon Network :). Cred că fiecare copil avea sau își dorea să aibă bakugani. Avea o carte magnetică, și bakuganii aveau un mic fier, sau invers și se desfacăceau când făceau legătură fierul cu magnetul. :D Foarte interesant. Mereu îmi cumpărăm bakuganii. Acum lumea caută doar de colecție, a rămas doar o amintire, că și cum ar fi piese de muzeu. :( Intrebă pe cineva dacă se mai joacă cu bakugani și va râde de tine. :(

Toți copii erau fascinați de H2O :)) Ăla cu sirenele. Fetele erau disperate, obsedate, dar băieții cred că erau îndrăgostiți de sirene. :))

Să nu mai zic de Insula dramei totale, :D Johny Test, Tinerii titani (originalul), nu prostia asta de parodie ce se difuzează acum. :( Naruto și Kuroshitsuji...

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

În concluzie happy Vremuri bune. big grin Acum tehnologia a avansat, copiii nu mai lasă telefonul din mână, jocurile de pe calculator.

Apropo, mai știi GTA San Andreas? laughing

Nașpa, mi-e rușine de lumea în care trăiesc și ce am ajuns. sad Dacă ți-a plăcut răspunsul meu, aștept și o fundă din partea ta laughing Asta, e ce să facem. Mergem mai departe.

"Ceea ce nu trăim la timp, nu mai trăim niciodată. Ceea ce pierdem, pierdem pentru totdeauna." big grin

Nu te supăra că s-a terminat! sad Bucură-te că a avut loc! big grin

Nu fi trist că nu mai este, bucură-te că a existat! big grin