| Cory_1336 a întrebat:

La 18 ani ca sa-ti schimbi numele de familie ce acte iti trebuie?

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Pentru a-ti schimba numele de familie, trebuie sa te casatoresti, iar ca acte iti trebuie certificatul de nastele, buletinul sau cartea de identitate (copie si original), certificatul medical prenuptial (eliberat cu cel mult 2 saptamani inainte) si declaratia de casatorie.
NUmele se mai poate schimba si conform Ordonanţă nr. 41/2003
din 30/01/2003, Cap.II Schimbarea numelui pe cale administrativa, dar numai in anumite conditii.
http://www.avocatura.com/......12711.html
Persoana care solicită schimbarea numelui pe cale administrativă va depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor. Cererea de schimbare a numelui trebuie să fie motivată prin unul dintre cazurile prevăzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi să fie însoţită de următoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale persoanei care solicită schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimţământul, dat în formă autentică, al celuilalt soţ, în cazul schimbării numelui de familie comun purtat în timpul căsătoriei;
d) copie de pe decizia de aprobare a autorităţii tutelare, în cazurile prevăzute de art. 7;
d1) cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e) orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale.