| caly_5308 a întrebat:

La chimie ne-a dat un tabel(eu am lipsit) cu Denumire, Simbol, Z, A, nr protoni, nr neutroni, nr electroni, configuratie electrica(1K, 2L,, 3M, 4N), pozitia in SP(GRUPA SI PERIOADA) SI valenta(sau electrovalenta nu mai stiu sigur). De unde pot lua de pe net tabelul si cum se numeste tabelul?

8 răspunsuri:
| Love3 a răspuns:

Tabelul lui mendeleev sau Caracteristicile Atomilor.

POti gasi tabelul la sfarsitul cartii de a 8-a la chimie sau a 7-a.

Funda?

| YourAngel a răspuns:

Cauta la sfarsitul manualului de chimie sigur pe ultimele/a pagina il gasesti se num. Tabelul lui Mendeleev.

Tabelul periodic al elementelor, numit si tabelul periodic al lui Mendeleev sau sistemul periodic al elementelor, cuprinde intr-o forma tabulara elementele chimice aranjate in functie de proprietatile fizice si chimice ale acestora.

Sistemul periodic al elementelor este intr-o contiuna schimbare deoarece inca sunt descoperite elemente noi indiferent daca pe cale naturala sau artificiala.
GRUPELE SISTEMULUI PERIODIC AL ELEMENTELOR:
* Coloanele verticale, numite grupe sau familii, contin elemente cu proprietati fizice si chimice asemanatoare, care au aceeasi configuratie electronica în stratul de valenta. Ele sunt notate cu cifre arabe de la 1 la 18, conform recomandarilor IUPAC din 1986; pâna atunci grupele principale erau notate cu cifre romane de la I la VIII si litera A, iar grupele secundare erau notate cu cifre romane de la I la VIII si litera B. Grupa a-VIII-a B (respectiv grupele 8, 9 si 10) contine triada fierului (Fe, Co, Ni) si metalele platinice (Ru, Rh, Pd, Os, Ir, Pt).
* Numarul grupei în care se gaseste un element este egal cu numarul electronilor din stratul de valenta al atomilor elementului respectiv.
Pentru a afla numarul de electroni din stratul de valenta în cazul elementele grupelor 13 – 18, se scade numarul 10 din numarul grupei; de exemplu fosforul se gaseste în gupa 15 a sistemului periodic, deci are 15-10 = 5 electroni în stratul de valenta, asa cum se observa si din scrierea configuratiei electronice 15P: 1s22s22p63s23p3.
PERIOADELE SISTEMULUI PERIODIC AL ELEMENTELOR:
* Sirurile orizontale ale sistemului periodic, cuprinzând elementele dintre doua gaze rare succesive, se numesc perioade. Sistemul periodic contine 7 perioade corespunzatoare celor 7 nivele energetice notate cu cifre arabe de la 1 la 7. Numarul perioadei în care se afla un element este egal cu numarul de nivele energetice (straturi) ocupate cu electroni, sau cu valoarea numarului cuantic principal „n" pentru stratul
exterior al atomului unui element. primele 3 perioade sunt scurte(2, respectiv 8 si 8 elemente), iar urmatoarele 4 sunt lungi (18, respectiv18 si 32 elemnte). Perioada a saptea este incompleta. Lantanidele (seria 4f) si actinidele (seria 5f) ocupa o pozitie speciala în sistemul periodic, în partea de jos, sub forma a doua siruri a câte 14 elemente

| Andrada_5314 a răspuns:

Tabel periodic
IL gasesti la librarii la pretul de 1-2lei

| Raluu01 a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres

Eu pe asta il am si e foarte bun;) Se numeste tabelul lui Mendeleew

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Tabelu lui mendelew e acela cu elemente chimice. Eu asa cred. nu stiu sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tabelu e acelasi. adica tabelul lui mendeleev. il ai in cartea de chimie sau daca nu cauta pe google 'tabelul lui mendeleev'

| AlexDFY a răspuns:

Tabelul lui mendeleev il poti gasi la: http://www.google.ro/......http?/url are 109 elemente si se mai numeste TABELUL PERIODIC AL ELEMENTELOR.

| raresh_5041 a răspuns:

Da