| ionutVUVUZELA a întrebat:

La fizica ne-a spus profa sa ne gandim cum sa desenam un obiect printr-o lentila divergenta, obiectul fiind asezat mai incolo de focarul imagine.La lentila convergenta am facut usor.la asta cum e? ca poate imi pune un zece

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Imaginea la o lentilă convergentă va fi răsturnată şi mai mare dacă obiectul va fi situat între dublul distanţei focale şi focar, la distanţă mai mare va fi imagine reală, tot răsturnată şi mai mică decât obiectul.
La lentilele divergente imaginea va fi virtuală ( adică nu poate fi captată pe un ecran ), dreaptă şi mai mică decât obiectul imaginii.