| DeNiSaAnDrEi a întrebat:

La liceu vreau sa merg pe profilul filologie... dar nu stiu ce materii se fac... ce te dau examen in vara si la ce dau bacul dau funtita

Răspuns Câştigător
| CloseToYou a răspuns:

Eu sunt boboaca si sunt la profilul filologie romana-engleza.Fac 4 ore de romana, 2 ore de matematica, 4 ore de engleza, 2 de franceza, 2 de fizica,istorie, geografie, 2 ore de logica(e o materie mai speciala, o studiezi doar pe a 9a, dar daca esti isteata o sa fie usor)1 ora de chimie,desen,muzica,sport,biologie, latina, T.I.C(tehnologia informatiei si a comunicatiilor)...Si cam atatbig grin.E foarte fain profilu',nu ai nici mult de invatat(cuvinte,conjugarea verbelor la limbile straine),ai putin mai mult de citit la romana, iar restul profilor nu prea pun accent pe materiile lor daca esti la profil uman. Teza dai la romana, istorie/geografie la alegere si latina.Bacul il dai din romana, engleza/franceza(depinde ce profil ai intensiv engleza sau franceza).Mai dai din psihologie-logica sau ma rog mai sunt si alte combinatii, dar o sa le studiezi pe toate de-a lungul anilor si o alegi care iti convine atunci plus abilitati pe calculator.

Sper ca te-am lamurit.Multa bafta!big grin

1 răspuns:
| buhuhu a răspuns:

O mik completare raspunsului de mai sus:din clasa a 11-a scapi de mate, chimie, fizica...astea care tin de mate. daca nu iti place matea, filo e cea mai buna solutiewinking succes viitoare bobocitza:*