| IonutzOM a întrebat:

Din ce materii se dau examen pentru admitere la un liceu pe profilul filologie?

Răspuns Câştigător
| mattdemon a răspuns:

Nu cred sa se da vre un examen ci se intra cu media de intrare la liceu (50% media claselor 5-8, 25%media tezelor cu subiect unic (TSU) si 25% media tezelor din a 7-a)

6 răspunsuri:
| crisuletss a răspuns:

Nu conteaza ce profil vrei. examenul se da obligatoriu la matematica si romana.pentru ca si eu sunt pe profil filologie si am dat examen la mate si romana.
succes. funda pls:*

| nousername2 a răspuns (pentru crisuletss):

Si e usor?
k eu st indecis nu stiu daca sa ma duc la filologie sau mate-info

| crisuletss a răspuns (pentru nousername2):

Depinde de liceu. Daca te pricepi la engleza, istorie, romana si latina atunci du-te la filologie.La acele materii dai teza

| mattdemon a răspuns (pentru nousername2):

Depinde ce iti place
Daca iti place latina, franceza, engleza, romana (si vrei ca din a 11-a sa nu mai faci mate )atunci du-te la filologie
Iar daca iti place Matematica, si ai auzit de C++(pe ala se fac programele la info intr-un limbaj foarte ciudat sa nu cunva sa crezi ca Progreamare(info)=TIC(informatica obisnuita pe care o fac toate liceele)

| nousername2 a răspuns:

Din cate stiu eu la filologie intrii cu media (din generala 5-8 si examen) acum nu se mai dau probe din astea

| xCristianNight a răspuns:

Toţi elevii clasei a 8-a dau examenul la română şi matematică (în scris) şi in funcţie de media examenelor adunată cu media claselor 5-8 computerul îi repartizează la un liceu anume.
Mate-info e un profil destul de greu. La matematică media 5 e de genii. Filologia se ocupă mai mult pe partea cu limbile străine, literatura, istoria. Dacă ştii mate şi eşti sigur că vei fi în stare să iei bacul la matematică, du-te. Dacă nu, filologia.