| CiocolataAerata a întrebat:

As vrea sa merg la un liceu cu profil economic sau la unul cu filologie dar nu stiu ce materii contin aceste profiluri pentru a alege. Intrebarile mele sunt:
1.Ce materii are profilul economic si la ce se da teza si bacul?
2.Ce materii are profilul filologie si la ce se da teza si bacul?
3. Care dintre cele doua e mai favorabil?

Funda!

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

La cel economic face matematica T2, contabilitate, marketing, management, st calitatii, toate astea fiind in module ( adica media se inkeie la sf anului, nu la sf fiecarui semestru, si se pune media fara a se rotunji de ex daca iti iese 8, 95, aia ramane media in catalog, faci doar 3 ore de romana pe saptamana, 2 ore de lb straine, 2 de engl, 2 fr, faci o ora istorie, una geografie, fizica si kimie faci doar in clasa a 9, a si a 10-a, si cam atat. dai bacul la romana, matematica, si la alegere spihologie, logica ( astea doua le faci doar in a 9a, logica, in a 10a psiho), geografie sau econimie, la alegere ( ultimele 4. ). Eu tocmai am terminat un liceu cu profil economic, mai precis servicii-contabilitate. iar teze dai la romana, matematica, limbi straine ( la alegere, engl, fr)-> doar in clasa a 9, si a 10a, iar din a 11, dai mate ro, economie. La Filo, faci multe lb straine, romana, ai cate 6 ore pe saptamana( cam asa nu stiu exact cate ), istorie, geografie, cam asta faci, dai teza la romana, istorie si parca geogra ( nu sunt sg), iar bacul il dai sigur la romana, geografie si istorie. Sper ca te-am ajutat. Si depinde ce iti place tie mai mult, adac iti place mate du-te la eco, daca iti plc romana du-te la filo.Succes oriunde te-ai duce

2 răspunsuri:
| AndyLavy a răspuns:

Iar la economic, faci practica ( gen te duci la firme, iti arata cum se fac anumite lucruri), la filo nu faci asa ceva.

| Sweetyass a răspuns:

O sa incep cu filologia pentru ca e mai usor:
Materii: Romana, Engleza, Franceza, Istorie..mai apoi literatura universala si altele ( dar in general se ocupa de limbile straine si romana)
Teza: Romana, engleza sau franceza, istorie sau geografie ( la alegere)
Bac: Romana( oral si scris), Engleza sau franceza ( oral si scris), Istorie ( sigur) si la alegere Geografie, Psihologie, Sociologie...
La profilul economic faci: Contabilitate, management, contracte economice, marketing, instrumente de plata si igiena muncii, in general faci foarte multa contabilitate..La bac si teze sunt sigura ca o sa ai romana si matmatica pe langa contabilitate...Mie imi place mai mult la profillul economic. E mai realist, mai de viitor. Sper ca te-am ajutat.happy