| IsabelaIssa a întrebat:

Let's talk about : DROGURI.Ai consumat vreodata? Cunosti pe cineva care se confrunta cu aceasta problema? Ai incercat vreodata sa ajuti o persoana dependenta sau care e la inceput?

Răspuns Câştigător
| Crs a răspuns:

Am fost fumatoare dar m-am lasat de cateva luni si nu mai simt nevoia sa mai fumez si nici nu mai vreau. Alcool consum foarte rar dar nu in exces, doar atat cat sa ma pot distra cum trebuie si fara sa imi fie rau dupa aceea. Jointuri... am incercat o data - senzatia este buna, esti relaxat, razi, te simti bine. A 2-a zi nu m-a durut capul si nici nu mi-a fost rau. Cunosc persoane care au tras si pe nas; nu sunt dependenti, au tras doar de 2-3 ori; acea persoana mi-a zis ca te simti super bine dupa aceea - dar ca a2-a zi, prafurile in combinatie si cu alcool iti da senzatie de voma si te doare capul. Cu aceste prafuri de tras pe nas nu sunt de accord - chiar mi se par imaturi cei care trag pe nas. Si nici cu jointurile in exces- eu am fumat o singura data de curiozitate (3 fumuri) si atat. Am incercat sa discut cu acea persoana si sa ii zic sa nu mai traga pe nas ca nu se stie niciodata ce prafuri iti pot pune ei in plic; pot fi droguri de care nu te mai poti lasa!

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Nu am consumat si incerc sa evit astfel de persoane.

| Alisa a răspuns:

Nu am consumat si nici nu o voi face.
Da cunosc, am avut chiar un prieten care din aceasta cauza a murit, nu i-a pasat de nimeni si nimic, toata lumea din jurul lui a incercat sa il ajute dar nu s-a putut, totul a fost in zadar caci l-am pierdut. Era deja foarte dependent...
Atunci cand faci acest lucru, nu mai esti constient de nimic, nu iti dai seama cand ai devenit dependent, azi iei un pic, maine un pic, pana cand esti sclavul lor.

Numai bine!

| Roxy a răspuns:

Curios ca nu am consumat la ce minte de nebuna am eulaughing(doar tigara si alcool care sunt droguri legale)
Da cunosc multi care o fac si sunt constienti de lucrul acestahappy...Nu le spun ca sunt prosti sau ca sunt cretini ca fac lucrul acesta ca poate intr-o zi voi ajunge si eu sa consum sau sa gust si atunci imi vor reprosa eibig grin
Pai nu am ajutat pe nimeni findca nu au avut nevoie(consumau doar la ocazi si destul de rar) si toti din cercul de prietenei sunt baieti destepti(sunt singura fata din cercul meu de prieteni...stiu ciudat, dar suntem intr-o minte, desi sunt feminina si fac dans sportiv de performantalaughingsi mai ciudat) si stiu cand sa se opreasca si cum sa le consume adica daca consuma nu beau alcool inaintebig grin

| YOLO3e333 a răspuns:

Nu am consumat, da stiu persoane care consuma si da am incercat sa ajut persoane care consumau dar se pare ca nu prea ai cum sa ii ajuti fara vointa si determinarea lor...

| mariutza a răspuns:

Nu nu am consumat... dar cunosc persoane care consuma, si printre acele persoane este si fostul meu prieten, am incercat sa ii explic ca nu ii bine ceea ce face, etc etc mi-a promis ca nu mai consuma si din pacate am aflat ca iar consumahee hee deci nu prea am ce-i face...pacat de el ca era un copil cuminte dar anturajul te schimba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am consumat si sper ca in viitor sa nu ma ating de asa ceva(am 15 ani, proaspat impliniti laughing ). In schimb, cunosc cativa prieteni care consuma(au 17 ani). Nu sunt dependenti si fac asta destul de rar. Bine, nu reactioneaza urat deoarece nu consuma de-acelea tari. Am incercat sa discut cu ei, sa le spun opinia mea. Au zis ca sunt constienti de riscuri si sunt gata sa si le asume. Daca vor deveni dependenti, vor merge imediat la clinica. Oricum, am incredere in ei deoarece sunt niste persoane destul de mature pentru varsta lor, pe care le apreciez.
In paralel, banuiesc multe cunostinte de consum de droguri. Nu indraznesc sa imi dau cu parerea deoarece nu sunt in masura.