| LoooVe <3 a întrebat:

Ati consumat vreodata marijuana? Cum v-ati simtit? Marijuana provoaca dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rosto a răspuns:

Haha, 80cris, tu nu ai consumat, dar de unde stii ca ea creaza dependenta? vorbesti in necunostinta de cauza. eu nu simt nicio dorinta nici de natura fizica nici de natura psihica sa consum. nu consum zilnic, cred ca nici macar o data pe luna. consum la petreceri, si asta o data la nu stiu cat timp. da, de poimaine o sa fumez ceva mai mult, plec intr-o tara unde este legala, unde oamenii mai deschisi la minte, nu ca aici la romanica si-au dat seama ca nu are rost ca iarba sa fie ilegala. nici macar nu va luati anumite masuri de "precautie" cand vorbiti, puteati spune ceva de genul:"nu am incercat, dar AM AUZIT" ca ar crea dependenta. voi nuuu, ce ati auzit in massmedia, aia reproduceti. daca va interesati mai bine, o sa vedeti ca marijuana este folosita si in anumite tratamente (da, si acidul a fost folosit dar nu mai este - btw, vreau si asta). in fine, eu imi traiesc viata cum vreau, voi v-o traiti cum vreti voi. mie imi place mult viata mea cum este. si inca un lucru, am inteles foarte bine intrebarea, nu-mi puneti la indoiala capacitatea mea de a raspunde la obiectwinking

16 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Da, am consumat, sa fiu sincera de miercuri incolo o sa consum mai des pentru o perioada happy mie nu mi s-a parut ca ar crea dependenta, cel putin eu nu am simtit niciodata nevoia nici fizica nici psihica de a trage un cui.

| rosto a răspuns:

80cris, da, acum iti dau dreptate. stiu si eu persoane care fumeaza zilnic si este adevarat ca ele incep sa simta nevoia sa o faca mai des (bine, aici incepe o alta discutie, ca si daca alergi in fiecare seara o perioada indelungata, dupa un anumit timp deja devii "dependent" de asta si simti nevoia sa o faci mereu). eu nu vreau acum sa promovez consumul de asa ceva, dar nici sa dam dintr-o extrema in alta nu e bine happy

| 80Cris a răspuns:

Rosto, tu ai inteles bine intrebarea?
Fumezi marijuana ...si spui ca nu ti se pare ca ar crea dependenta?!
De ce nu te opresti atunci?
Ca sa-ti raspund LoooVe

| 80Cris a răspuns:

Scuze, LoooVe

| 80Cris a răspuns:

Ce Dumnezeu, nu-mi apare tot mesajul.
Hai ca poate merge a 3-a oara.
Nu am consumat marijuana si da, da dependenta.

| 80Cris a răspuns:

Ok, recunosc ca nu am fost informata cum trebuie dar, caci exista un DAR ...trebuie sa recunoasteti si voi, cei care trageti cate-un ''cui'' ca, consumul indelungat de marijuana POATE duce la dependenta psihica in UNELE CAZURI. Citez : ''Persoana nu mai reuseste sa-si controleze impulsul de a consuma si foloseste marijuana chiar daca acest lucru afecteaza negativ relatia lui cu familia, performantele scolare si activitatile recreative.''
Ca o concluzie din partea mea, pana la urma fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui. Aveti la dispozitie o gramada de surse din care sa va informati.

| jana_2486 a răspuns:

Am incercat odata sa nu mor proasta laughing,, dar in combinatie cu altele. Te ia de cap, razi din orice, ai o stare de liniste.,. daca fumezi o tigara de curiozitate e ok. DAR NU MAI MULT.nu se merita

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Asa cum au mai spus si altii creaza dependenta(la fel ca oricare alt drog).
Eu n-am incercat niciodata si nici nu ma tenteaza. Vreau sa mor cat mai batrana big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am consumat si cu ajutorul celor apropiati si datorita puteri cu care am luptat m-am lasat. Astazi imi amintesc doar suferinta si tristeatea lor.
Orice drog provoaca dependenta pana si cafeeau sau ciocolata. Si nu exista droguri slabe sau usoare.Toate sunt droguri. Toate te distrug. Spor la fumat. Aveti o viata puteti usor sa scapati de ea mai greu e sa o traiti cu demnitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea marijuana nu provoaca dependenta eu am fumat acum 1 luna si ceva si m`am simtit ok am avut o stare de fericire si radeam cu pofta m`am simtit ok dar de atunci n`am mai fumat pentru ca nu simt nevoia sa fumez iarba intr-adevar eu sunt si fumatoare(tigari)si sincer fumez tigari multe si face mai mult rau decat marijuanawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am consumat marijuana si ea da dependenta sihica cel mai usor.este adevarat ca da si dependenta fizica DAR trebuie consumata foarte des timp de 1-2-3 ani ca sa dea dependenta fizica.dependenta fizica tine 2 zile maxim de la oprirea BRUSCA a consumului si consta in:stari de greata, pierderea poftei de mancare si insomnii, concluzie:nu trebuie consumata in exces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idiotilor marijuana este singurul drog care nu creeaza depententa tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice drog mai prostilor provoaca dependenta

| Crisstttina a răspuns:

Nu creeaza dependenta happy

| Ellameh a răspuns:

Normal ca marijuana creaza dependenta, ca orice drog de altfel. Cel mai bine e sa nu incerci niciodata, pentru ca asa cum poti incerca o data, cu siguranta imprejurarile si unele persoana te vor convinge sa mai incerci o data, ca doar " ce rau poa' sa faca? ", nu? Normal ca face rau, creaza dependenta si de aici poti deduce si singur/a consecintele... Si nu ma refer numai la cele de sanatate.

| alexlowlow a răspuns:

Nu provoaca dependenta nu este greu sa te lasi
dar si daca stai intr-un grup d prieteni care iau nu poti sa nu iei si tu de exemplu eu am luat ieri tei cuie
caand iei has esti in al noualea cer te simti de parca ai fi in rai si ai scapat d toate grijile cand iei marachuka si marijuana ai sentimente de bucurie si iti vine sa razi intruna ca prostu laughing) dar va dau un sfat :NU va apucati