| Elial a întrebat:

Ma urasc. Ma uit in oglinda si nu gasesc absolut nicio calitate. Probabil de aceea nu am iubit si nu am avut niciodata, poate de aceea nu am decat cativa prieteni adevarati. Nu am incredere in mine, desi mi-as dori atat de mult sa ma pot uita si eu in oglinda si sa spun " Ce frumoasa sunt azi", asa cum spun unele fete, dar nu pot face asta. Sunt foarte sensibila si pesimista. Daca, spre exemplu, imi place un baiat, ma descurajez singura, spunandu-mi ca nu s-ar uita el la o urata ca mine, nu ar avea ce sa vada la mine si multe alte lucruri. Mi-as dori sa fiu altfel, dar numarul defectelor a depasit deja numarul calitatilor. Mereu imi spun ca trebuie sa sper, dar apoi ma uit in oglinda si renunt. Raman mereu doar cu visele care nu se vor implini niciodata. Mi-am dorit ca anul asta sa fie altfel, sa fiu si eu iubita si sa iubesc, dar nu s-a intamplat nimic, mi-am dorit atatea, m-am rugat, am plans, am suferit, am avut ganduri despre moarte.dar nu s-a intamplat nimic, nimic din ce mi-am dorit. Nu stiu ce sa mai fac sa prind incredere in mine si sa fiu vazuta altfel de oameni.

Răspuns Câştigător
| PunkyBrunette a răspuns:

Nu are sens sa te urasti! Si eu am avut probleme cu increderea in sine, dar am trecut peste.
In primul rand, trebuie sa incetezi sa te mai compari cu alte persoane. Poate x e frumoasa, are parul drept, e slaba, toate lumea o place... Dar tu nu o sa fii niciodata ea. Tu o sa fii doar tu si cand o sa realizezi asta o sa fie mult mai bine.
Poate nu te incadrezi in standardele frumusetii create de societatea noastra plictisitoare... Iar asta e fix ce te face frumoasa. M-am saturat de oameni obsedati de aspectul fizic al celor din jur.
Eu am fost mereu complexata de:
1. faptul ca am sprancenele dese si inchise la culoare, iar cand eram mai mica voiam sa le pensez foarte subtiri si sa le decolorez. Acum au o forma simpatica si poate nu sunt nici pe aproape de perfectiune, dar asta sunt si nu o sa ma schimb doar pentru ca sunt persoane care o sa critice acest aspect fizic la mine.
2. faptul ca am parul cret/ondulat/cu volum. Au fost persoane care comentau pe tema asta si da, atunci m-am simtit foarte rau din cauza asta si ma intrebam de ce nu pot sa am si eu parul frumos si drept ca restul fetelor. Acum imi indrept parul destul de des, dar o fac pentru mine, nu pentru ceilalti.
3. faptul ca am mustata laughing). De fapt toate fetele au mustata, dar eu fiind bruneta se cunoaste mai bine. Din nou, au fost atatea persoane care comentau si radeau pe seama mea din cauza asta si acum imi pare atat de rau ca am lasat acele persoane sa ma faca sa ma simt prost si sa nu imi placa cum arat. Acum imi iau mustata cu ceara, dar inca sunt persoane care au ramas prinse in trecut si ma considera inferioara doar pentru simplul fapt ca aveam mustata cand eram mica.
4. Am sanii mici - In urma cu ceva timp purtam mereu sutiene cu push up si late tampenii de genul pentru ca pur si simplu nu ma simteam confortabil in comparatie cu celelalte fete care aveau sanii mai mari. Dar acum mi-am dat seama ca nu vreau sa fiu ca ele, ci vreau sa fiu ca mine. Asa ca acum imi cumpar cele mai "nepushup" sutiene posibile( au la takko fashion o sectiune cu sutiene pentru copii si acelea sunt cu burete foarte subtire/din material si fara sarma) si ma simt mult mai bine. Acum as putea sa ies afara purtand doar o bustiera si sa ma simt increzatoare si frumoasa, fara sa imi pese de persoanele care o sa se uite ciudata la mine pentru ca nu ma incadrez in stardardele de ****( imi cer scuze de limbaj, dar chiar este un subiect care ma deranjeaza) ale societatii noastre.
5. O sa ma opresc aici, pentru ca daca as face o lista cu toate defectele pe care le-am observat de-a lungul anilor mi-ar lua foarte mult timp.
Incearca sa te uiti in oglinda si sa ingnori efectiv toate defectele. Apoi analizeaza-le atent si gandeste-te daca ai putea sa le schimbi pe unele( par, sprancene, greutate etc.), iar pe celelalte invata sa le accepti si da-ti seama ca ele sunt cele care te fac diferita si speciala. Daca am fi toti la fel am trai intr-o lume plictisitoare.
Priveste-te in oglinda si spuneti ca esti frumoasa asa cum esti si ca esti frumoasa pentru tine, nu pentru ceilalti.
Stiu ca mereu o sa fie persoane care o sa comenteze pe seama aspectului tau fizic, dar daca asta e fix problema lor. Tu trebuie sa te simti confortabil cu tine insati si sa ai incredere in tine. Atunci nu o sa iti mai pese de ce zic ceilalti, pentru ca hai sa fim seriosi, lumea mediocra o sa fie mereu atrasa de subiectele negative de discutie, si nu o sa inteleg ce placere au unii in a discuta despre defectele fizice ale unei alte persoane.
In legatura cu putinii prieteni adevarati pe care ii ai... Felicitari! Grupurile mari de prieteni sunt mereu false si ies impreuna doar pentru ca nu vor sa stea in casa. In astfel de grupuri intotdeauna o sa exista alte mici grupulete, invidii, barfe si alte chestii asemanatoare pe care daca ai sta sa le analizezi ai observa ca ei trag mai mult spre a fi dusmani, nu prieteni. Ei sunt prieteni de ocazie. Ar trebui sa fii fericita ca ai prieteni adevarati si ca atunci cand o sa ai o problema nu o sa fuga care incotro, ci o sa te ajute si o sa fie alaturi de tine. Calitatea, nu cantitatea conteaza.
Si in legatura cu baietii... As putea sa scriu un roman intreg, dar o sa incerc sa iti spun parerea mea intr-un mod cat mai scurt.
Nu trebuie sa iti fie frica sa iti recunosti tie insati ca iti place de cineva. Nu trebuie sa te subestimezi si sincer, nu stii niciodata ce parere poate avea persoana respectiva despre tine. In plus, chiar daca te refuza, macar nu o sa ramai cu regretul ca nu ai actionat in acesta directie si ca nu ai aflat niciodata ce parere are el despre faptul ca tu il placi. Poate chiar se leaga ceva frumos. Iar daca totul iese complet aiurea si el o sa incerce sa isi bata joc de tine din aceasta cauza nu trebuie sa iti para rau pentru tine, ci pentru el. Genul asta de baieti sunt complet imaturi si au o mentalitate mediocra si nu merita sa iti plangi de mila din cauza lor.
Stiu ca sunt atatia baieti care sunt superficiali si isi doresc o fata cu tate si cur mare si cam atat. Pentru ei nu conteaza daca ai un creier care functioneaza sau nu. Si crede-ma, nu ai vrea sa fi cu un astfel de baiat. Tu pari o persoana cu un suflet frumos care merita mult mai mult si care aspira mult mai sus.
Crede-ma ca exista si baieti care merita si poate fix pentru ca nu ai intalnit inca unul esti singura( sau pentru ca nu ai avut curajul sa actionezi).
Increderea in sine e destul de greu de dobandit atunci cand te afli intr-o situatie ca a ta ( cand pur si simplu ai impresia ca te urasti), dar nu imposbil. Incepe cu pasi marunti sa iti "construiesti" increderea si fa asta doar pentru tine. Incearca sa renunti la a-ti mai pasa de parerea celorlalti.
Daca vrei sa mai vorbim pe subiectul asta, poti sa ma intrebi ce vrei, pentru ca sincer, stiu prin ce treci si stiu ca nu usor sa ajungi sa iti pese doar de propria parere( stiu ca suna foarte egoist...).
Si pe final... Gandeste-te ca o sa traiesti in corpul asta toata viata ta asa ca nu are sens sa il urasti. Trebuie sa il accepti si sa inveti sa-l iubesti asa cum este: cu defecte, cu calitati...

ps: imi cer scuze daca am facut vreo greseala de ortografie, dar am scris destul de repede.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un semn că nu ai încredere în tine de gândești așa de negativ!
În interiorul tău trebuie să faci un pic de "curățenie„, socializează, respectă, alegeți prietenii cu grijă, etc.
P.s.: nu poți mulțumi pe toată lumea!
Pa, pa.

| Liviu a răspuns:

Multi alti de aici iti vor spune doar ceea ce vrei sa auzi, poate rar care iti vor spune ceea ce trebuie ca tu sa de fapt auzi.
Am fost ca tine, nu mi placea de faptul cum arat, nu imi placea de faptul ca sunt mare statura, multe fete nu vroiau barbati ca mine.Cu timpu am inteles ca am unele atuuri, am unele avantaje de apreciat, chiar daca am si unele defecte. Poate ca defectele sunt mici si multe.Insa avantajele le egaleaza.Multi barbati in ziua de azi cauta fete de casa, fete care sa stie sa iubeasca sincer, patimas, si sa fie o fiara in pat.Eu personal caut numai fete linistite, acele fete care si cand vor sa minta nu pot, nu stiu sa o faca, sau o fac in un mod prostesc in care iti dai seama imediat.Capul sus, bag mana in foc ca esti o domnisoara pe cinste, Chiar daca ai doar 14 anisori spre 15 e ok.Capul sus nu te descuraja,esti doar un copil, un copil fara anturaj, un copil cu adevarat. Fara fite, figuri si alte lucruri, te vei maturiza mai repede ca colegele talehappyvei avea multe de castigat calculand dupa firea ta totulhappy am trecut prin ce treci tu pe la varste fragede.

| SimoNARaluCA a răspuns:

Ce ganduri sunt astea? Fiecare persoana e frumoasa in felul ei.Din cate am citit, cu siguranta esti mult mai frumoasa pe interior decat multe alte fete pe exterior.E asa rau sa nu ai iubit?! Aproape fiecare iubit a venit pentru mine ca o noua dezamagire atunci cand va pleca... Poate nici eu nu ma consider atat de frumoasa.Hmmm...Nas mare, buze prea subtiri, ochi mult prea obsinuiti, corp de "aschilopata".Dar imi spun ca poate cineva, acolo, pe undeva, apreciaza aceste lucruri, sau macar le accepta.Si asa e. Daca vrei un iubit, trebuie sa gasesti baiatul care sa te aprecieze pentru personalitatea ta. Sunt putine fete in ziua de azi care spun ca nu arata bine, dar si mai putine cele care spun asta cu sinceritate.Capu' sus si mai multa incredere in tine happy

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Hei nu te descuraja ma aflam cam in aceeasi situatiie, ma credeam urata, plangacioasa dar mi-a trecut trebuie sa te uiti in oglinda sa-ti faci forta si sa treci mai departewinking

| a răspuns:

Scumpo, toti suntem la fel. Nu ai de ce sa te descurajezi. Suntem egali. Toti avem calitati si defecte. Insa calitatile sunt mai presus de toate! Nu esti diferita de alte fete. Esti la fel de frumoasa ca toate celelalte. Ba chiar mai kiss. Esti tu. Fi tu. Numai tu! Si faa gandurile astea urate ce te predomina. Nu sut adecvate unei fete ca tinewinking

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Problema ca este faptul ca nu ai incredere in tine, probabil (ma gadesc eu) cineva ti-a spus toate astea iar tu "ai luat-o de buna"
fi mereu optimista, ai incredere in tine intodeauna si nu mai asculta de gura lumii! cat despre prieteni..mai bine 5 prieteni adevarati decat 50 falsi

| roxanabye a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta, stiu cum e sa simti ceea ce simti tu.Si legat de calitati, toti oamenii au calitati. ceea ce te face sa gandesti asa este neicrederea in sine..si a pesimismului si nu e deloc asa.Chiar tu ai spus-o esti foarte sensibila, pui totul la suflet pana si cele mai marunte lucruri si chiar nu merita...sa-ti irosesti din timpul tau pentru a te gandi la ce crede x si y despre mine, sau ca nu ti-a iesit un lucru ..si mai sunt o gramada de exemple...iar legat de baiatul care te place, nu-ti mai pierde timpul gandindu-te ca nu s-ar uita niciodata la tine, chiar nu are rost, iti pui singura bete in roate.cel mai important este sa iti spui cu adevarat in fiecare zi ca te accepti asa cum esti, iar legat de frumusete iti poti schimba frizura, garderoba, multe altele ..iti doresc multa bafta.

| lovelymarie a răspuns:

Termina cu tampeniile astea, nu are de ce ca scopul tau in viata sa fie gasirea unui iubit, daca esti intr-o perioada vulnerabila cu siguranta primul venit nu va fi cel de care peste ani vei fi mandra ca l-ai avut.indiferent daca esti in generala sau in liceu concentreaza-te asupra lucrurilor pe care le inveti acolo, la ce vei face dupa ce vei termina.gandeste in perspectiva la ce vei avea dupa.considera-te o persoana speciala cu mult mai speciala decat oricine, daca noi nu avem incredere in noi atunci de ce ar avea altii.sunt atatia oameni care dupa niste tipare sunt plline de defecte dar care le eclipseaza prin atitudinea pe care o au, prin iubirea de sine.sensibilitatea este o calitate, esti probabil mai atenta la lucrurile din jur, la oameni, cei sensibili sunt din prima nascuti ca fiind superiori pentru ca rezoneaza mai usor la ce se intampla in jur.fii cea mai buna in ceva, gaseste-ti materiile care iti plac si mergi pe drumul acela, ca sa poti sa scapi dint-un mediu care nu ti se potriveste asta e solutia.ai grija de tine♥