| Cristinaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Mai multe despre INCREDEREA IN SINE?!

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Draga mea, daca ar fi sa-ti vorbesc despre asta, pai as scrie cam mult si as cam plictisi. Asadar, multi dintre noi avem problema asta si nu e un feeling tocmai bun. In momentul in care nu ai incredere in tine, nu mai ai incredere in nimic...si de aici porneste totul. Ideea e sa stai si sa te analizezi un pic, sa-ti pui niste intrebari: de ce nu am incredere in mine? care sunt motivele? ce anume ma demoralizeaza? etc Incearca sa-ti raspunzi sincer. Dupa ce ti-ai raspuns, mai gandeste-te la: ce-ti doresti sa faci in viata(scoala, hobby, familie), care sunt calitatile tale, ce adori mult la tine(atat fizic cat si psihic), ce anume te face fericita, te face sa zambesti, care este cea mai apropiata persoana din viata ta cu care te simti bine si poti vorbii orice? etc In toata lipsa asta de incredere, gaseste puterea sa lasi deoparte lucrurile negative care te inconjoara, oamenii care fac sa-ti pierzi increderea, stai departe de ei, pentru ca nu fac decat sa te raneasca si sa te afunde. Gaseste mereu lucruri frumoase sa faci, ai vreun talent? Exprima-te! Elibereaza-te de energiile negative, prin lucruri pozitive, cum ar fi: o plimbare, scris, citit, cantat, ascultand muzica. Fii mai puternica. De ce sa iti pierzi increderea in tine, care e cel mai important lucru, sa devii vulnerabila in fata altora, cand poti lupta, gandind pozitiv, facand lucruri bune, care te fac fericita, demonstrandu-le acelora ca de fapt tu ai incredere in tine si nu-ti pasa de rautatile lor. Cand ai momente de tristete, fa ceva ce te face fericita sa treci peste moment. Simte-te bine asa cum esti! Suntem unici in felul nostru si asta ne face speciali. Ar trebuii sa cauti pe net, despre asta si sa citesti articole ca sunt o gramada, care te pot ajuta sa treci peste asta. Tu detii controlul asupra ta, asa ca fii mai optimista si puternica, ai incredere in tine si asta te va ajuta mult.

2 răspunsuri:
| Cristinaaaaaaaaaaaa explică (pentru Pearl01):

Multumesc mult :*

| Pearl01 a răspuns (pentru Cristinaaaaaaaaaaaa):

Nu ai de ce:* Multi au problema asta...e mai greu la inceput, insa trebuie sa eliminam persoanele si energiile negative care ne inconjoara, sa fim mai optimisti si sa facem ce ne place. Ne ajuta mult.