| SalutTpu a întrebat:

Maine am test la geografie din carpati. Ce intrebari ar putea pune?
( laughing stiu ca e o intrebare cam idioata)

Răspuns Câştigător
| Milka14 a răspuns:

Pai depinde in ce clasa esti. Eu de exemplu sunt in clasa a8a si am dat recent un test
I. Completati spatiile libere din afirmatiile de mai jos cu informatia corecta:
1. Depresiunea Lovistei se afla in grupele Retezat Godeanu si...
2. Orientarea generala a Carpatilor Orientali este...
3. Ce mai mare depresiune din Grupa Nordica este...
4. Intre Muntii Poiana Rusca si Apuseni este valea...
5. In alcatuirea Bucegilor predomina rocile...
II. Alegeti varianta corecta
III. Compariati Carpatii Moldo-Transilvani cu Grupa Paang.
(Aici se pot da mai multe grupe. Trebuie sa stii: altitudini, tip de relief, roci, fragmentare, directia culmilor.
IV. Caracterizati Grupa fagarasi precizand limitele, 4 aspecte specifice, 4 diviziuni.
( Din noi, ti s poate da oricare grupa.)
V Explicati fragmentare carpatilor Orientali
Cam asta a fost subiectul. Sper sa te ajute si mult succes pentru maine!

8 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

O sa te intrebe despre fiecare parte a Carpatilor... Poate in care dintre cele 3 grupe este cea mai amre inaltime, cel mai inalt podis, locul in care s-a inregistrat cea mai mica temperatura negativa. Habar n-am. Uita-te bine pe notitele din clasa si prin carte. Sigur va va da din ce v-a predatwinking

| Nicoleta a răspuns:

Noi nu putem sa-ti spunem, pentru ca fiecare profesor are un stil diferit. Poate sa-ti puna intrebari din lectie sau sa te puna sa o scrii toata.

| Ana a răspuns:

Intrebari din lectie big grin

| NAdrian a răspuns:

O sa va dea sa scrieti comparatii intre grupe cea mai mare depresiune sau munte din nu stiu ce grupa de genu ce munti sunt in grupa noridica exemplu, care sunt cei mai inainti munti din flis sau vulcani din astea nu e f greu chiar sa caracterizezi o grupa, poate cel mai inalt munte, depresiune, pas din acea grupa sa spui cum s-au format carpatii... si eu am dat si am luat 10:X is cls8 fund

| BoBBy a răspuns:

Tu invata carpatii si ai sa stii orice intrebare care o sa tio puna happy
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat si eu saptamana trecuta si ne-a pus sa scriem asta:carpati cu varful moldoveanul cu 2544
carpati orientali-cel mai inalt varf este vf pietrosul(2303)din m-tii rodnei
grupa nordica-pietrosu(2303)
gr centrala-pietrosul din calimani(2100)
gr sudica-cicas(1954)
carpatii Meridionali-cel mai inalt varf este Moldoveanul(2544)
gr m-tiilor bucegi-omu 2505
gr m-tiilorfagarasi-moldoveanul 2544
gr m-tii parang-parangul mare 2519m
gr m-tii Retezat-Peleaga 2509
Carpatii Occidentali-cal mai inalt varf Bihor 1849m
Gr. m-tii Banatului-Semenic 1446
Gr. m-tii Apuseni-Bihor 1849
Sper ca ti-am fost de ajutor bafta la test

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de profesor... dar sigur ati va da sa caracterizezi sau sa comparihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice