| anonim_4396 a întrebat:

Neatsa!
De cand eram mai mica mi-am dort mereu o cruce ankh.cum port in imagine daca observati.multi mi.au zis ca e semn satanist. dar cum nu sunt o fanatica religioasa nu prea mi. a pasat si nu am avut. o pana acum putin timp cand mi. a daruit. o o prietena care avea djea una si imi spunea ca o apara de spirite si ca o face sa se simta in siguranta.De cand o port am inceput sa fiu mai nelinistita si sa nu pot dormi...am avut cam o saptamana la rand cosmaruri cu un criminal care venea la mine in casa.nu fura nimic nu vroia nimic decat medalionul dar cu toate astae am refuzat sa il dau jos. el insemnand mult pentru mine. apoi am zis : da`l naibii de medalion.l.am scos iar dupa totul a mers mai bine...credeti ca are vreo influenta asupra mea? fundita

6 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Omg
Poi, poate sa fei totul in mintea ta.adica si teama asta.cadna dormi incearca sa te gandesti la ceva frumos.adcia la tot in afara de medalion, dar punetil la gat.
Funda?; d

| catalin188 a răspuns:

Cruce ankh svastica din religia egipteana. este de fapt cheie lui anubis cu care deschide lumea de dincolo.

| WayToManySuckers a răspuns:

Simpla ta constiinta care considera [ dupa ce ai auzit de la alti ] ca e semn satanist, a inceput sa reproduca imagini care ti-au produs o neliniste interioara doar din cauza la asta! [ Semn Satanist, wow, eu am o poza cu o svastica germana pe monitor si pe mana un tattoo si nothin` ] [ numai in subconstientul tau ] pace :*happy

| PussyfootMissSuicide a răspuns:

Asta am auzit si eu.ca si cum ar fi doar un simbol egiptean. dar l.am gasit la semne sataniste.pe un site.

| denysssa a răspuns:

Unu ace cruce cum o numesti tu nu e semn satanist e simbol egiptean pentru eternitate... iar tu in primul rand crezi in toate povestile p cre le auzi,,,, deci mai bine,,, e ceva cu subconstientu care iti spunea aste,,,,, nu prea stiu despre ce evorba...am doar 13 anistraight face

| Okkultist a răspuns:

Nu, aceest medalion este impotriva la spirite rele, la criminali si face parte din religia kemetica, vechea religie egipteana. Este un simbol al puritatii. Crestinii au imprumutat aceeasta cruce. Este un semn foarte puternic, la fel ca orice semn poate avea diverse intrebuintari rele sau bune. Indiferent de situatie ankh-ul a fost si va fi mereu un simbol al vietii eterne si a nemuririi. Nu e bine sa-ti dea alticineva crucea dupa ce a purtato persoana respectiva, macar trebuia sa o speli cu sare. E bine sa o primesti in dar dar nu purtata.
Cine stie ce energi si ce rele a captat de la persoana respectiva, acum ii preiei carmica.
Alta data intreaba un yoghin sau o persoana care practica reiky, yoga, o persoana care este initiata. Aici isi poate da oricine cu parerea.
Si sa te lamuresc, crucea este foarte benefica, pentru tot. Este simbolul a tot ce exista. Parerea mea este ca semnul cruci este cel mai benefic simbol. Cumpara-ti una de argint si poart-o cu drag. Nu are ce rau sa-ti faca, nu este semn satanist. Tocami, daca porti un simbol nu se,, lipeste" anumite energii de tine. Invata sa fi propriul invatator, nu mai casca urechea la persoane care au trecut prin facultate sa duca un sac de cartofi. Intreaba pe cineva care stie in aceest domeniu. O zi buna.